Wybór działki pod budowę domu to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego, kto marzy o swoich czterech ścianach. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając działkę pod budowę domu i kto może pomóc na w jej wyborze.

Data dodania: 2021-08-26

Wyświetleń: 405

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać idealną działkę pod budowę domu?

Jaka jest różnica pomiędzy działką rolną a działką budowlaną?

Na samym początku jednak zajmiemy się rozróżnieniem pojęcia działki rolnej od działki budowlanej. Oba terminy często pojawiają się w ofertach sprzedaży działki, a osoba, która nigdy nie interesowała się zakupem własnego gruntu, może mieć problem z prawidłowym zidentyfikowaniem, jakie jest prawdziwe zastosowanie danej działki. 

Działka rolna to taki teren, który zgodnie z ewidencją został uznany za użytek rolny. O takim kategoryzowaniu działki świadczy fakt, że z powodzeniem można na niej prowadzić działalność rolną. Wbrew obiegowej opinii, cechy gleby, które stanowią dość istotny czynnik determinujący możliwość uprawiania roli, wcale nie jest tutaj najważniejszy. Działka budowlana natomiast to taki teren, który został specjalnie wytyczony pod budowę nie tylko domu, ale też innych obiektów handlowo-usługowych

Warto tutaj nadmienić, iż jest możliwym wybudowanie domu na działce rolnej, jednak w tym celu niezbędne jest wykonanie zmiany przeznaczenia gruntu, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej działki pod dom?

Gdy decyzja o poszukiwaniu działki już zapadła, czas zastanowić się, na jakie kryteria wyboru należy zwrócić szczególną uwagę, by przyszły zakup była nas w pełni satysfakcjonujący. 

Zacznijmy od lokalizacji działki. Czy prowadzi do niej droga publiczna? Jak wygląda najbliższe otoczenie? Czy w przyszłości planowane są jakieś inwestycje w sąsiedztwie działki, które mogą w poważny sposób zmienić krajobraz widoczny z przyszłych okien? To bardzo ważne kwestie, które koniecznie musimy zweryfikować. Nikt z nas nie chce wychodzić z rana na taras z widokiem na obwodnicę. Dodatkowo przeanalizujmy, ile zajmie nam dojazd do pracy, szkoły i innych miejsc, które odwiedzamy regularnie. 

Jeśli w naszych głowach jest już ukształtowany plan domu, łatwiej będzie nam wybrać optymalną działkę. Ta powinna mieć rozmiar co najmniej 700 metrów kwadratowych powierzchni. Zwróćmy jednak uwagę na to, by była ona odpowiednio szeroka. Eksperci wskazują na rekomendowane minimum 22 metrów szerokości - tak ułożona działka pozwoli nam zaprojektować dom marzeń wraz z ogrodem. 

Na koniec stan prawny działki. O wszystkich istotnych rzeczach dowiemy się z księgi wieczystej, której numer powinien podać nam sprzedający. Dodatkowo, nawiązując do przyszłych planów inwestycyjnych, warto przeanalizować plan zagospodarowania terenu - to z tego dokumentu dowiemy się, czy w przyszłości nie ma planów na budowę fabryki, czy drogi w bezpośrednim sąsiedztwie. 

Szukasz działki budowlanej? Firma New-House pomoże

Jeśli pomimo wielu starań nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniej działki, warto zgłosić się do New House, gdzie specjaliści pomogą nam w wyborze idealnego terenu pod budowę domu, a także zweryfikują, jaki potencjał leży w już wypatrzonej działce.  Firma New House, specjalizująca się w budowie domów pasywnych i energooszczędnych może zrealizować projekt naszych marzeń, i wybudować dom, który będzie naszą ostoją spokoju.

Na stronie firmy sprawdzimy również dotychczasowe realizacje oraz policzymy potencjalne koszty budowy domu, wykorzystując dedykowany kalkulator. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena