Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na niektórych gruntach, zanim rozpocznie się budowę, należy wykonać tzw. nadzór archeologiczny. Które grunty obejmuje i czym w ogóle jest nadzór archeologiczny? O tym w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2017-06-01

Wyświetleń: 1260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nadzór archeologiczny a inwestycja budowlana

Kiedy wymagany jest nadzór archeologiczny?
Badanie to potrzebne jest w momencie podjęcia się inwestycji budowlanych oraz innych prac ziemnych, które mogą doprowadzić do zniszczenia obiektów archeologicznych. Dotyczy gruntów, które są wpisane m.in. do narodowego centrum zabytków. Nadzór archeologiczny wykonuje się po to, żeby wykryć, zadokumentować oraz zabezpieczyć zabytki, które mogą znaleźć się na danym kawałku ziemi. O konieczności wykonania nadzoru archeologicznego decyduje konserwator zabytków.

Cały czas wśród inwestorów budowlanych krąży wiele mitów, na temat dokonywania nadzoru archeologicznego. Wielu z nich nie chce wpuścić na teren budowy archeologa, z obawy o to, że wstrzyma on, a nawet uniemożliwi prowadzenie prac. Takie działanie jest jednak niezgodne z prawem i w wielu przypadkach może wiązać się z dużymi karami pieniężnymi. Co więc zrobić, żeby cała inwestycja była legalna?
Na początku warto przeanalizować dokumenty dotyczące danej działki. Często na planach zagospodarowania gminy pojawiają się informacje o terenach, które są wpisane do rejestru zabytków lub z jakichś względów podlegają nadzorowi archeologicznemu. Jeżeli okaże się, że nasza działka leży właśnie na takim obszarze, naszym obowiązkiem jest wykonanie odpowiednich badań archeologicznych.

W praktyce polega to na zatrudnieniu archeologa, który nadzoruje prace ziemne oraz prowadzi dokumentacje. Jeżeli podczas budowy znajdzie on jakieś zabytki jego obowiązkiem jest ich zabezpieczenie. Inwestor będzie musiał również wtedy wykonać tzw. wykopaliskowe prace badawcze, które będą miały na celu zabezpieczenie wszystkich znalezisk, które mogą znajdować się na danym terenie.

Jeżeli chcemy uniknąć tego typu przygód, jeżeli tylko mamy taką możliwość warto sprawdzić status danego gruntu przed zakupem. Nie na każdym gruncie bowiem wykonywanie badań archeologicznych jest konieczne. Czasami jednak nie uda nam się tego uniknąć, warto więc być na to przygotowanym i odpowiednio wszystko zaplanować. W końcu nadzór archeologiczny to jeszcze nie koniec świata i zazwyczaj po jego odbyciu cała inwestycja spokojnie może być kontynuowana.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena