Dla wielu słowo archeologia kojarzy się tylko z wyprawami słynnego Inadiana Jones. Jednak archeolog, to również zawód, który praktycznie każdy może zdobyć. Lecz czym właściwie zajmuje się archeolog?

Data dodania: 2017-01-24

Wyświetleń: 1078

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zawód archeolog

Oczywiście wiele archeologów prowadzi różnego rodzaju badania i odkrycia, podobne do tych, które znamy z filmów. Ich praca jednak nie zawsze jest tak spektakularna, jak te filmy to obrazują. Często są to tygodnie, miesiące, a nawet lata, przekopywania danego terenu w celu znalezienia jakichkolwiek oznak życia danej cywilizacji lub gatunku stworzenia. Nie jest to więc zbyt widowiskowe zajęcie, jeżeli jednak ktoś podchodzi do niego z pasją, potrafi przynieść wiele satysfakcji, szczególnie wtedy, kiedy w końcu uda nam się znaleźć jakiś ciekawy przedmiot czy szczątki organizmu.

Żeby zostać archeologiem, należy skończyć studia archeologiczne. Na nich każdy przyszły archeolog, uzyskuje kompleksowe przeszkolenie do wykonywania swojego zawodu. Oprócz wiedzy historycznej musi on posiąść również wiele innych umiejętności np. geodezyjnych czy kartograficznych. Obecnie wiele rodzaju badań, prowadzi się również przy wsparciu specjalistycznej aparatury. Każdy pretendent do zawodu archeologa powinien więc umieć obsługiwać tego typu specjalistyczny sprzęt.

Oprócz wykopalisk znanych z filmów lub archeolodzy świadczą różnego rodzaju usługi archeologiczne. Zaliczyć do nich możemy np.:

  • nadzory archeologiczne
  • badania archeologiczne ratownicze
  • pomiary geodezyjne
  • pomoc w uzyskaniu pozwoleń konserwatorskich
  • opracowywanie wyników badań
  • czy prywatne badania wykopaliskowe, sondażowe czy też powierzchniowe

Jak widzicie, nie każdy archeolog musi przeszukiwać Egipt czy Grecję w poszukiwaniu nowych znalezisk. Często może on świadczyć całą gamę różnego rodzaju sług archeologicznych na terenie własnego kraju. Oczywiście nie jest to zadanie łatwe, jednak konkurencja na tym rynku również jest nieduża. Archeologia nie jest bowiem bardzo obleganym kierunkiem studiów.

Jeżeli więc kiedykolwiek oglądając jakiś film, w którym główną postacią był archeolog, przyszło ci do głowy, żeby samemu nim zostać, być może jest to dobry pomysł. Jeżeli tylko mamy takie możliwości, warto spróbować swoich sił i zapisać się na odpowiednie studia. Kto wie może to właśnie do pełnienia tego zawodu, zostaliśmy stworzeni.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena