artykuł traktuje o sposobie wyliczania wytrzymałości opakowania, jest ułatwieniem dla osób w działach zakupów, działach konstrukcji firm, które stosują pudła z tektury falistej

Data dodania: 2009-05-18

Wyświetleń: 13638

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

trudno jednoznacznie określić jaką wybrać tekturę do pudła, używanego w określonej firmie.
Podstawowe parametry ( obwód pudła, grubość tektury, ECT tektury ) pozwolą na wyliczenie jaka tektura będzie najlepsza do konstrukcji opakowania.
Za pomocą wzoru:
BCT=5,87*pierwistek kwadratowy( obwód*grubość tektury)*ECT.

PRZYKŁAD:
chcemy zapakować 10 kg w opakowanie 385x285x220 ( typowe np. dla chłodni i mroźni ) i ułożyć na palecie 9 warstw.
Proponuje tekturę min 550g, falę C, ECT typowe 6,3 kN ( papiery bez celulozy )
BCT wg powyższego wzory wyniesie 2700 N a nacisk na dolne opakowanie wynosi 80 kg.

Otrzymany wynik dzielimy przez przyspieszenie ziemskie i dodatkowo przez współpczynnik bezpieczeństwa B, który zawiera się w przedziale od 3 do 5. Po podzieleniu przez 3 ( przyjmujemy najniższy współczynnik bezpieczeństwa bagatelizując czynniki atmosferyczne, kinetykę w transporcie itp. ) otrzymamy wynik ca 90 kg.
Parametr ECT i grubość tektury poda producent surowca.
Podany przykład pokazuje, że tektura jest dobrana "na styk" i przechowywanie opakowania z towarem w warunkach chłodniczych ( temperatura 2-8 stopni C, wilgotność 80-90% ) jest trochę ryzykowne, chyba, że towar po zapakowaniu od razu jedzie do docelowego odbiorcy.
Generalnie przyjmuje się, że otrzymany wynik w N dzielimy przez współczynnik bezpieczeństwa B przyjmując jego wielkość na poziomie 4,5. Wtedy mamy pewność, że dobrany wsad i kompozycja tektury falistej, z której wykonane jest opakowanie są wystarczające.
W przypadku chłodni, gdzie marże są niewielkie i koszty reklamacji również ( odbiorcy krajowi ) można podjąć takie ryzyko i zastosować tekturę z podanego przykładu ale wysyłając produkty do np. Rosji nie ryzykował bym tektury 550g. Wystarczy poprawić parametr gramatury i ECT o 10% ( co kosztuje około 5-6% więcej ) i zastosować tekturę np. 200TL1x140x180TL1, ECT 7,3 kN i wtedy uzyskamy BCT ( dla współczynnika bezpieczeństwa B=4,5 ) na poziomie 80 kg co spowoduje, że nasz towar na pewno dojedzie na miejsce bez uszkodzeń i kosztownych zwrotów i reklamacji.
Każde opakowanie można wzmocnić stosując kątowniki z tektury litej poprzez wklejenie ich do środka opakowania w jego narożniki. Zwykłe kątowniki o skrzydełkach 35 mm i grubości 4 mm potrafią wzmocnić wartość BCT dwukrotnie co oznacza, że np. stosując taki kątownik w opakowaniach ułożonych na dolnych warstwach palety możemy bez problemu układać kartony na palecie wyżej lub też piętrować palety na magazynie oszczędzając miejsce.
Oczywiście każde podejście jest indywidualne i wymaga odpowiedniego podejścia. Inżynieria opakowań na naszych usługach prowadzi do podejmowania mądrych decyzji w zakupach oraz prowadzi do oszczędności. Czasami niewielki wydatek w postaci zastosowania trochę mocniejszego opakowania prowadzi do oszczędności w logistyce ( składowanie i transport ) oszczędza czas i pieniądze w przypadku reklamacji.
Zapraszam do dyskusji i zapytań na stronie www.pakservice.com.pl

Licencja: Creative Commons
0 Ocena