Jeżeli chcemy pracować jako elektryk, przy krajowej sieci elektroenergetycznej lub też nasz zawór w inny sposób wiąże się z koniecznością wykorzystania prądu, prędzej czy później zetkniemy się z uprawnieniami SEP. Czym one są, jak je zdobyć i kto absolutnie musi je mieć?

Data dodania: 2023-11-30

Wyświetleń: 177

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Uprawnienia SEP - czym są i kto musi je mieć?
  1. Uprawnienia SEP - czym są?
  2. Kto może, a kto musi posiadać uprawnienia energetyczne?
  3. Jak wygląda droga do zdobycia uprawnień SEP?

Uprawnienia SEP - czym są?

Uprawnienia SEP są rodzajem oficjalnego certyfikatu, który potwierdza, że jego właściciel może zgodnie z prawem wykonywać prace elektryczne, szczególnie te wiążące się z wykorzystaniem wysokiego napięcia. Zanim je zdobędziemy, musimy podjąć się szkolenia SEP, które organizuje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W ich ramach mamy do wyboru trzy zagadnienia:

  • szkolenie G1 obejmuje wiedzę na temat instalacji elektrycznych oraz sieci, które wytwarzają i zużywają energię;
  • szkolenie G2 dotyczy głównie urządzeń, które wytwarzają, przetwarzają i przesyłają ciepło (oraz innych urządzeń energetycznych);
  • szkolenie G3 obejmuje wiedzę na temat instalacji gazowych oraz sieci przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe.

Kto może, a kto musi posiadać uprawnienia energetyczne?

Uprawnienia SEP G1 G2 G3 bezwzględnie musi posiadać każda osoba, której praca jest związana z zagadnieniami z zakresu elektryki. W innym wypadku nie będzie ona w stanie pracować w trybie zgodnym z prawem. Najbardziej oczywistym zajęciem jest tutaj elektryk. Z drugiej strony istnieje też wiele innych zawodów, w których co prawda formalnie nie wymaga się posiadania wspomnianych uprawnień, ale z drugiej mogą one nam ułatwić funkcjonowanie na co dzień. Przykładowo, wielu inżynierów ma regularnie kontakt lub wykonuje projekty z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych, choć ich specjalizacja niekoniecznie musi dotyczyć bezpośrednio energii i jej przetwarzania.

Jak wygląda droga do zdobycia uprawnień SEP?

Zanim będziemy mogli zdobyć uprawnienia, warto zdecydować się na kursy SEP dotyczące grupy, która nas interesuje. Wiele firm poszukujących pracowników ze specjalizacją kładzie nacisk na to, aby posiadały już one nadane uprawnienia, w związku z tym taka pozycja w CV zdecydowanie podniesie naszą wartość na rynku pracy. Gdy ukończymy kurs SEP, kolejnym krokiem będzie przystąpienie do egzaminu. Jeżeli go zaliczymy, otrzymamy nasze nowe uprawnienia elektryczne. Warto przy tym zaznaczyć, że uprawnienia sepowskie są ważne przez 5 lat - po tym czasie musimy ponownie zdać egzamin.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena