Po obejrzeniu filmu o z serii Indiana Jones zapewne wielu młodych ludzi marzy o tym, żeby zostać archeologami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę można zajmować się po archeologii. Nie zawsze bowiem będziemy badać zaginione grobowce.

Data dodania: 2017-05-22

Wyświetleń: 911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Z czym wiąże się zawód archeologa?

Archeolog to bardzo ciekawy zawód. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, z czym się wiąże i być na to przygotowanym. Podstawowe rodzaje badań archeologicznych zostaną omówione poniżej.

Nadzór archeologiczny
Jak sama nazwa wskazuje, polega na pewnej kontroli prac. Nadzór archeologiczny występuje, wtedy kiedy archeolog jest obecny i kontroluje przebieg wszystkich prac na badanym terenie. Jego głównym zadaniem jest obserwacja, dokumentowanie, pobieranie próbek i prowadzenie wielu innych czynności. Nadzór archeologiczny zaczyna się w momencie rozpoczęcia badań i kończy wraz z nimi.

Wyprzedzające badanie sondażowe
Tego typu wstępne badanie wykonuje się w celu określenia czy dalsze badania są zasadne i mają jakąś wartość np. naukową. Zazwyczaj prowadzi się więc wstępne wykopaliska w miejscu, jakie wskaże konserwator. Metody stosowane do tego typu badań są podobne jak w przypadku innych badań archeologicznych.

Wyprzedzające badania szeroko płaszczyznowe
Polegają na odsłonieniu dużego obszaru, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych lub badawczych. Celem wyprzedzających badań szeroko płaszczyznowych jest stworzenie odpowiedniej dokumentacji.

Nie zawsze tego typu badania są więc tak spektakularne, jak widzimy to w filmach przygodowych. Często wiążą się z długą i mozolna praca oraz wypełnianiem wielu dokumentów. Jeżeli jednak od dziecka chcieliśmy prowadzić badania archeologiczne, na pewno uda nam się przebrnąć przez te, nie do końca przyjemne elementy tej pracy.

Żeby zostać archeologiem, należy ukończyć studia archeologiczne. W naszym kraju ten kierunek jest dość rzadko spotykany i występuje tylko na kilku wybranych uczelniach. Na studiach zdobędziemy wiedzę nie tylko z tego, jak prowadzić badania archeologiczne, ale poznamy różne kultury oraz historię świata. Dzięki temu, nawet jeżeli kiedyś stwierdzimy, że archeologia jednak nie jest tym, co chcielibyśmy robić w życiu, nadal mamy dość szerokie pole manewru. Wiedza na temat innych kultur jest bowiem bardzo przydatna szczególnie teraz, kiedy świat stał się globalną wioską. Pracując z ludźmi z innych kultur, warto znać ich zwyczaje oraz zachowania.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena