Zarówno profesjonalne jak i rekreacyjne uprawianie sportu wymaga pewnych nakładów finansowych, a często poważnych inwestycji w sprzęt sportowy i obiekty sportowe. W tym miejscu warto zastanowić się nad tym kto ponosi nakłady finansowe na sport.

Data dodania: 2008-02-25

Wyświetleń: 4415

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Profesjonalny sport czy rekreacyjny? Sport należy nie tylko do jednego z popularniejszych sposobów na aktywną rekreację czy wypoczynek, ale również jest istotną gałęzią gospodarki narodowej. Zarówno profesjonalne jak i rekreacyjne uprawianie sportu wymaga pewnych nakładów finansowych, a często poważnych inwestycji w sprzęt sportowy i obiekty sportowe. W tym miejscu warto zastanowić się nad tym kto ponosi nakłady finansowe na sport. Omówimy to zagadnienie pokrótce.

Zaczniemy od państwa, które na mocy swoich wydatków publicznych przeznacza określoną część swojego dochodu na rozwój sportu w Polsce. Szczególnie dotyczy to inwestycji w obiekty sportowe (stadiony, baseny, korty, hale, boiska, specjalne tory), organizację mistrzostw Polski, czy Europy i świata gdy odbywają się w Polsce, a także finansowanie związków sportowych poszczególnych dyscyplin, przykładem czego mogą być Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) czy też Polski Związek Narciarski. Wydatków na cele sportowe, które ponosi państwo jest znacznie więcej i niemożliwym jest tutaj je określić bez drobiazgowego wglądu w strukturę budżetu narodowego.

Kolejnym, a zarazem fundamentalnym ogniwem w tym łańcuchu są kluby sportowe, które równolegle zarabiają na sporcie i inwestują w jego rozwój. Kluby sportowe utrzymywane są w pewnym stopniu z dotacji budżetowych, jednak ważnym źródłem ich dochodu są sprzedaż biletów na imprezy sportowe oraz sprzedaż reklamy w różnej postaci. Producenci sprzętu sportowego, szczególnie butów i odzieży sportowej, jak też sklepy sportowe płacą za dzierżawę powierzchni reklamowych w obiektach sportowych. Jednakże kluby muszą wydatkować swoje środki na utrzymywanie kadry zawodników, zakupy niezbędnego sprzętu sportowego, organizację imprez sportowych, wyjazdy, obozy szkoleniowe, stypendia i inne.

Wreszcie sami sportowcy, rekreacyjni i zawodowi, dzięki którym w gospodarce funkcjonują sprzedawcy i producenci sprzętu sportowego, odzieży sportowej, różnorodnych gadżetów i akcesoriów związanych ze sportem, itp. Wydatki na sport rekreacyjny są niższe niż na profesjonalne jego uprawianie w skali pojedynczego sportowca, ale pamiętać należy iż sportowców-amatorów jest nieporównywalnie więcej, co w efekcie czyni ich zasadniczym ogniwem wspierającym i finansującym sport. Doliczając do grupy tej jeszcze kibiców uczestniczących w imprezach sportowych (płacących za bilety), obraz ekonomicznego łańcucha sportu staje się klarowny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena