Coraz więcej osób, którym zależy na dbaniu o formę, decyduje się na zakup własnego rowerka stacjonarnego. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala na przeprowadzenie treningu we własnym domu, o dowolnej porze. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z rodzajami tego typu rowerów oraz parametrami, na które dobrze jest zwrócić uwagę. Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć dokonując wyboru roweru stacjonarnego!

Data dodania: 2023-09-25

Wyświetleń: 163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rower stacjonarny - jak wybrać odpowiedni model?

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Wybór roweru stacjonarnego do swojego domu warto rozpocząć od zapoznania się z podstawowymi rodzajami tego typu sprzętu. Wyróżnić możemy trzy: rower stacjonarny pionowy, poziomy oraz spinningowy. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Rower stacjonarny pionowy

To zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj roweru stacjonarnego. Swoją budową przypomina on zwykły rower, z tą różnicą, że pedały umieszczone są w obudowie pod siodełkiem. Model ten pozwala na jazdę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Posiada on także regulowane siodełko, a także mały wyświetlacz, dzięki któremu możemy kontrolować parametry treningu oraz dostosowywać opór. Ten rower stacjonarny sprawdzi się w przypadku osób, które chcą wykonywać domowe ćwiczenia cardio o zmiennej intensywności.

Rower stacjonarny poziomy

Innym popularnym typem rowerka stacjonarnego jest model poziomy. Jest on wyposażony w wyprofilowane siedzisko z oparciem, które pozwala na odciążenie górnej części ciała. Osoba ćwicząca siedzi w wygodnej pozycji i pedałuje wyprostowanymi w poziomie nogami. Ten typ rowerka stacjonarnego pozwala na przeprowadzenie treningu cardio o niskiej intensywności, który nie spowoduje dużego zmęczenia i bólu mięśni. Będzie on dobrym wyborem dla osób, które mają ograniczone możliwości ruchowe i zależy im na lekkim wysiłku fizycznym i aktywizacji mięśni.

Rower spinningowy

Model spinningowy to opcja przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Swoim wyglądem przypomina on rower szosowy. Jego cechą charakterystyczną jest posiadanie koła zamachowego, które jest napędzane przez pedały. Ma on także kilka uchwytów, które pozwalają na ułożenie rąk w dowolnej pozycji. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli, obciążenie jest w nim regulowane za pomocą specjalnego pokrętła. To opcja dla zaawansowanych rowerzystów, którym zależy na podtrzymaniu formy.

Podział rowerów stacjonarnych ze względu na typ generowanego oporu

Sam rodzaj rowerka stacjonarnego to za mało. Parametrem, który ma duże znaczenie dla komfortu treningu, głośności działania urządzenia oraz płynności zmiany oporu jest sposób jego generowania. Tutaj również możemy wymienić trzy typy.

Rower mechaniczny

To najprostszy mechanizm, jaki można zastosować w rowerkach stacjonarnych. Opór jest tutaj regulowany za pomocą specjalnego pokrętła. Ten rower stacjonarny charakteryzuje się małymi rozmiarami oraz niską wagą. Takie modele są stosunkowo tanie, co stanowi ich niewątpliwą zaletę.

Rower magnetyczny

To zdecydowanie najpopularniejszy system oporu. Tego rodzaju rowerki odznaczają się płynną zmianą obciążenia, a także cichym działaniem. Wiele modeli wyposażonych jest w małe komputerki, które pozwalają na monitorowanie parametrów treningu, a także zaprogramowanie pożądanego oporu.

Rower elektromagnetyczny (indukcyjny)

Ten system hamowania cechuje się wysokim stopniem zaawansowania, więc możemy go spotkać w drogich, profesjonalnych rowerkach. Opór programowany jest za pomocą komputera treningowego, a zmiana obciążenia odbywa się bez najmniejszego hałasu. Takie maszyny są na ogół wyposażone w szeroki wybór programów treningowych.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając rower stacjonarny?

Wybór rowerka stacjonarnego powinien w pierwszej kolejności opierać się na jego rodzaju oraz wyborze typu oporu. Jakie inne parametry mają znaczenie, kiedy decydujemy się na zakup tego rodzaju sprzętu?

Rozważając zakup konkretnego modelu, należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji siodełka. Jest to bardzo ważne w kontekście dopasowania wysokości siedziska do swojego wzrostu, aby postawa przyjmowana na rowerze była jak najbardziej optymalna. Oprócz tego rower stacjonarny powinien posiadać również regulację kierownicy, ponieważ zmiana wysokości siodełka niesie za sobą również konieczność dostosowania pozycji uchwytu.

Parametrem, który ma duże znaczenie dla osób o większej wadze, jest maksymalna waga użytkownika, jaką dopuszcza dany rowerek. Im wyższa wartość tego parametru, tym bardziej wytrzymała konstrukcja. Dobrze, aby wynosiła ona co najmniej 130 kg. Bardzo ważna jest także wielkość sprzętu. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na długość i wysokość. Są one kluczowe, aby dowiedzieć się, czy rower zmieści się w naszym domu.

Kolejnym parametrem, któremu warto się przyjrzeć, jest waga koła zamachowego. Jakie ma ona znaczenie? Otóż im cięższe koło, tym większa możliwość zastosowania dużego oporu. Koło o wadze około 6-8 kg pozwoli na przeprowadzenie dosyć intensywnego treningu. Dobrze także przyjrzeć się liczbie stopni regulacji oporu. Większa liczba stopni to zwiększone możliwości dopasowania oporu do swoich potrzeb.

Komputer rowerka stacjonarnego – jakie powinien posiadać funkcje?

Zdecydowana większość rowerów stacjonarnych wyposażona jest w mały komputer w postaci wyświetlacza. Poszczególne modele mogą się jednak różnić pomiędzy sobą zaawansowaniem posiadanych funkcji. Warto zaznaczyć, że nawet najbardziej podstawowa wersja powinna podawać takie parametry, jak czas, pokonany dystans oraz spalone kalorie.

Niektóre modele jednak na tym nie kończą. Wiele z nich oferuje wybór programu treningowego. Pozwala on na programowanie własnych tras, prędkości oraz stopni trudności treningu. Często spotykany jest także program HRC. Dzięki niemu mamy możliwość wyboru strefy tętna, w której przeprowadzamy trening. Komputer mierzy nasz puls i na jego podstawie dostosowuje obciążenie.

Jedną z najbardziej zaawansowanych funkcji, którą możemy spotkać w rowerach stacjonarnych jest poziom oporu wyrażany w watach. To rozwiązanie można spotkać jedynie w najnowocześniejszych modelach rowerków. Są one pozbawione konkretnych poziomów obciążeń, a trening jest ustawiany na konkretny poziom watów, który jest przez mechanizm dostosowywany w zależności od tempa pedałowania.

Podczas zakupu rowerka stacjonarnego najważniejsze jest dostosowanie go do swoich potrzeb. To właśnie nasze cele treningowe powinny determinować wybór konkretnego modelu. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz zarówno kompaktowe modele rowerków treningowych, monitorujące podstawowe parametry, jak i zaawansowane rowery stacjonarne wyposażone w szereg funkcji i dodatkowych udogodnień, spełniające potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.

Grafika: freepik.com

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena