Chcąc zostać myśliwym, wypadałoby znać dwa najbardziej znane i najważniejsze rytuały w myślistwie. Pierwszym obrządkiem jest to ślubowanie a drugi to chrzest myśliwski.

Data dodania: 2009-09-08

Wyświetleń: 2739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Myślistwo słynie nie tylko z tego, że jest sportem uprawianym od dawien dawna, ale również znane są obyczaje i tradycja myśliwska, z którą styka się każdy, kto dopiero wchodzi w krąg myśliwych. Prócz tego, że myśliwi stanowią oddzielną, ograniczoną grupę osób, to jeszcze dodatkowo w ich kręgu wytworzyła się swoista, przekazywana z pokolenia na pokolenia kultura. Oto kilka zwyczajów, które wciąż są aktualne w zamkniętym świecie myślistwa.

Pierwszym obrządkiem, do którego młody myśliwy powinien podejść z całą powagą i szacunkiem, jest ślubowanie. Na ślubowanie młody myśliwy powinien stawić się w galowym mundurze łowieckim lub garniturze, jeśli odbywa się ono w budynku, albo w standardowym stroju myśliwskim, jeśli uroczystość ma miejsce w terenie, przed polowaniem. Cały rytuał jest dosyć widowiskowy i bardzo symboliczny – młody myśliwy klęka na lewe kolano, zdejmuje przykrycie głowy (jeśli odbywa się to w terenie, dodatkowo stawia broń kolbą opartą o ziemie) i powtarza słowa roty. Za ramię, prawą dłonią trzyma go myśliwy, który był jego dotychczasowym opiekunem. Po wypowiedzeniu słów roty przyjmujący ślubowanie wygłasza dodatkowe formuły, na które odpowiadają inni zgromadzeni, zaś na sam koniec brzmi sygnał „Darz Bór”, będący nieoficjalnym hymnem myśliwych i leśników, a także popularnym przywitaniem i pożegnaniem w tych kręgach. Jakkolwiek samo ślubowanie nie ma znacznie formalnego, tak trzeba pamiętać o jego symbolizmie – powinno być to bardzo ważne wydarzenie dla każdego myśliwego.

Innym, równie ważnym wydarzeniem, jest chrzest myśliwski – odbywa się on zawsze wtedy, kiedy dany myśliwy zastrzeli po raz pierwszy zwierzę danego gatunku. Po polowaniu zwykle gromadzą się wszyscy myśliwi, zaś prowadzący polowanie „chrzci” młodego adepta poprzez zrobienie mu znaku krzyża na czole – robi się go najczęściej nożem umaczanym w krwi zabitego zwierzęcia. Znak ten pozostaje na czole myśliwego aż do momentu, kiedy zakończy się polowanie albo do chwili, kiedy myśliwy poczęstuje swoich kolegów po fachu dobrym winem – jest to umowny znak, ze krew może zostać zmyta.

Myślistwo jest obecne w kulturze już tak długo, że posiada wiele rytuałów, o których można by pisać książki – te dwa jednak są najbardziej znane i najważniejsze w karierze myśliwego.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena