W unijnych strukturach odpowiedzialnych za ochronę środowiska przygotowywany jest projekt ustawy mającej na celu zakaz produkcji i wprowadzania do obiegu jednorazowych reklamówek na zakupy. Mają je zastąpić reklamówki wytworzone z polimerów biodegradowalnych.

Data dodania: 2011-04-21

Wyświetleń: 1667

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W najbliższych latach blisko 230 przedsiębiorstw i 20 tys. pracowników zatrudnionych przy produkcji polietylenowych toreb znajdzie się w niekorzystnej sytuacji. Konieczna będzie reorganizacja firm i sieci produkcyjnych. Już teraz w niektórych państwach członkowskich wprowadzane są zakazy – od początku roku ogłoszono je we Włoszech i w Macedonii. Dodatkowo wykorzystanie jednorazowych toreb i tak maleje – głównie ze względu na to, że sklepy i markety sieciowe chętniej zamawiają torby biodegradowalne. Produkcja reklamówek nie-biodegradowalnych opłaca się coraz mniej, choć w dalszym ciągu w UE rocznie producenci osiągnęli łącznie ok. 7 mld przychodu (dane: PZPTS).

Bieżąca sytuacja oraz planowane zmiany są jasnym znakiem zwiększającego się zapotrzebowania na polimery biodegradowalne. Rynek opakowań jest bardzo rozwinięty, szczególnie przy przechowywaniu i transporcie żywności – a reklamówki mają w tym przypadku znaczny udział. Planowane dyrektywy unijne są więc szansą dla przedsiębiorstw, które zajmują – lub zajmą się w najbliższych latach – produkcją takich substancji jak na przykład polilaktyd.. W jednej ze swoich odmian wykazuje właściwości bardzo zbliżone do polietylenu, z czego wynika, że jest doskonałą alternatywą dla tego materiału.

Wykorzystanie poliaktydu i podobnych materiałów ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości nierozkładających się odpadów. Sama produkcja pochłania mniej energii, a polimery wyprodukowane na bazie kwasu mlekowego łatwo jest kompostować. Póki co jedyną przeszkodę stanowią koszty wdrożenia procesu technologicznego – wciąż jednak trwają prace zmierzające do ich obniżenia. Z pewnością w najbliższym czasie konkurencja na tym rynku powiększy się, co wpłynie na obniżenie cen sprzedaży opakowań biodegradowalnych i ich większą popularyzację.

Unijne dyrektywy jak na razie pozostają w sferze planów i przygotowań. Już teraz wiadomo jednak, że polimery biodegradowalne stanowią przyszłościowy materiał, który wypiera tradycyjne plastiki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena