W najbliższych latach blisko 230 przedsiębiorstw i 20 tys. pracowników zatrudnionych przy produkcji polietylenowych toreb znajdzie się w niekorzystnej sytuacji. Konieczna będzie reorganizacja firm i sieci produkcyjnych. Już teraz w niektórych państwach członkowskich wprowadzane są zakazy – od początku roku ogłoszono je we Włoszech i w Macedonii. Dodatkowo wykorzystanie jednorazowych toreb i tak maleje – głównie ze względu na to, że sklepy i markety sieciowe chętniej zamawiają torby biodegradowalne. Produkcja reklamówek nie-biodegradowalnych opłaca się coraz mniej, choć w dalszym ciągu w UE rocznie producenci osiągnęli łącznie ok. 7 mld przychodu (dane: PZPTS).
Bieżąca sytuacja oraz planowane zmiany są jasnym znakiem zwiększającego się zapotrzebowania na polimery biodegradowalne. Rynek opakowań jest bardzo rozwinięty, szczególnie przy przechowywaniu i transporcie żywności – a reklamówki mają w tym przypadku znaczny udział. Planowane dyrektywy unijne są więc szansą dla przedsiębiorstw, które zajmują – lub zajmą się w najbliższych latach – produkcją takich substancji jak na przykład polilaktyd.. W jednej ze swoich odmian wykazuje właściwości bardzo zbliżone do polietylenu, z czego wynika, że jest doskonałą alternatywą dla tego materiału.
Wykorzystanie poliaktydu i podobnych materiałów ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości nierozkładających się odpadów. Sama produkcja pochłania mniej energii, a polimery wyprodukowane na bazie kwasu mlekowego łatwo jest kompostować. Póki co jedyną przeszkodę stanowią koszty wdrożenia procesu technologicznego – wciąż jednak trwają prace zmierzające do ich obniżenia. Z pewnością w najbliższym czasie konkurencja na tym rynku powiększy się, co wpłynie na obniżenie cen sprzedaży opakowań biodegradowalnych i ich większą popularyzację.
Unijne dyrektywy jak na razie pozostają w sferze planów i przygotowań. Już teraz wiadomo jednak, że polimery biodegradowalne stanowią przyszłościowy materiał, który wypiera tradycyjne plastiki.
We współczesnym budownictwie wykorzystywane są coraz częściej tworzywa techniczne. Spośród najbardziej uniwersalnych wyrobów należy wymienić płyty poliwęglanowe, które znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Co wybrać – poliwęglan lity czy komorowy? Jakie są różnice pomiędzy opisywanymi materiałami? Gdzie sprawdzi się lepiej poliwęglan lity i komorowy? Podpowiadamy.