Tworzywa sztuczne, na które składają się szczególne polimery syntetyczne oraz wzbogacane chemią polimery pojawiły się w połowie lat 60. XIX w. Tylko w naszym kraju, rocznie produkuje się ich przeszło 2,6 miliona ton (dane na 2011r.), a trend nie wydaje się zmieniać kierunku.

Data dodania: 2014-05-07

Wyświetleń: 1228

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy ekologiczne produkty z tworzyw sztucznych są rzeczywiście biodegradowalne

Czy produkowane na masową skalę pojemniki izotermiczne, torby foliowe, palety, doniczki biodegradowalne rzeczywiście ulegają rozpadowi środowiskowemu?

Producenci zobowiązani do ochrony środowiska

Ze względu na dynamiczny wzrost produkcji tworzyw sztucznych, dziś większość producentów we wszystkich branżach jest zobowiązana do tworzenia mieszanek, które ułatwią zużytym przez człowieka produktom szybciej rozłożyć się w środowisku.
Problem wydaje się poważny, ponieważ tylko sklepy działające na obszarze stolicy Polski wydają dziennie około 2 milionów toreb foliowych, z których znaczna część ląduje na śmietniskach.

Unia Europejska zobowiązuje firmy produkcyjne do tworzenia takich mieszanek polimerów, które w  stosunkowo krótkim czasie po okresie użytkowania powinny ulec rozpadowi. W tej chwili istnieje przynajmniej kilkanaście standaryzowanych technik, które powodują, że kolejne łańcuchy polimerów mogą być poddawane utlenieniu, rozpuszczeniu w wodzie lub pod wpływem wysokiej temperatury. Wybrane polimery są podatne na biodegradację, a przy ich rozkładzie dochodzi do wydzielania się amoniaku, metanu bądź CO2.

Przyjmuje się, że w kategoriach substancji ulegających rozkładowi środowiskowemu ulegają m.in. PCL, PLA oraz PHB.

Opakowania i produkty z tworzyw sztucznych biodegradowalne już nie tylko dla przemysłu medycznego

Warto podkreślić, że od czasu wprowadzenia pierwszych polimerów z łańcuchami podatnymi na biodegradację minęło wiele lat zanim te trafiły do konsumpcji masowej. Pierwotnie, rozwój technologii pozwalał na stosowanie ich wyłącznie w przemyśle medycznym i tak np. PLA dziś z powodzeniem stosowany jest w przypadku produkcji wybranych toreb, worków na śmieci, doniczek kwiatowych, siatek na owoce i warzywa oraz pozostałe artykuły użytku jednorazowego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena