Kontynent Ameryki Północnej to bardzo ciekawy obszar. Nie brakuje na nim ani przepięknych krain geograficznych ani światowej klasy zabytków.

Data dodania: 2019-07-17

Wyświetleń: 2070

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ciekawostki na temat Ameryki Północnej

Spośród nich najbardziej znane są chyba Wielki Kanion Colorado czy Statua Wolności. Stany Zjednoczone Ameryki północnej to bez wątpienia jedno z najbardziej potężnych państw na tym świecie, szczególnie jeżeli bierze się pod uwagę potęgę militarną sił zbrojnych. Jednak Ameryka Północna to znacznie więcej niż tylko Stany Zjednoczone. Co na prawdę warto wiedzieć o tym kontynencie i jakie miejsca trzeba odwiedzić? Poniżej znajdziesz ciekawostki o Ameryce Północnej.

Fakty geograficzne

- Jeżeli zwrócić uwagę na powierzchnię kontynentów, to pod względem wielkości, Ameryka Północna zajmuje trzecie miejsce w rankingu. Jej obszar to niewiele mniej niż 25 mln km kwadratowych. Wielkością wyprzedza ją jedynie kontynent azjatycki, a także Afryka. Powierzchnia Ameryki Północnej to trochę ponad 16% powierzchni całej kuli ziemskiej.

- Położenie kontynentu: Ameryka Północna znajduje się na półkuli północnej i zachodniej.

- Największe kraje: W tym przypadku nie jest trudno zapamiętać, że największym krajem leżącym na terytorium Ameryki Północnej jest Kanada, a na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

- Najwyższa góra: Za najwyższy szczyt położony na terenie Ameryki Północnej uznawany jest McKinley. Można wejść na niego podróżując po Alasce.

- Najbardziej zaludnione miasta: Do najbardziej zaludnionych miast położonych w Ameryce północnej zaliczają się miasto Meksyk zamieszkałe przez ponad 21 mln osób, a także Nowy York, w którym mieszka 20 miln mieszkańców.

Ciekawostki historyczne

- Jedno z największych państw Ameryki Północnej, a mianowicie Stany Zjednoczone, to była niegdyś kolonia europejska należąca do Wielkiej Brytanii. Państwo to stało się niepodległe dopiero w osiemnastym wieku. W 1776 roku Wielka Brytania uznała niepodległość i samodzielność Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

- Mało kto wie, że początkowo na stolicę kraju po uzyskaniu niepodległości został wybrany Nowy Jork, dopiero z czasem miano to przeszło na Waszyngton.

- W stanie Teksas można podziwiać największy w światowej skali pomnik upamiętniający bitwę wojskową.

Ciekawostki społeczne o Ameryce Północnej

- W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej już prawie jedna trzecia mieszkańców cierpi na otyłość, która stała się chorobą cywilizacyjną i znacznie skraca długość życia Amerykanów.

- Ponad 3/4 Amerykanów deklaruje się iż są wyznania chrześcijańskiego

- Na kontynencie Ameryki Północnej mieszka ponad 10 milionów Polaków.

- W Stanach Zjednoczonych coraz więcej nastolatków cierpi na zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Depresja wśród młodzieży staje się coraz częstszą przyczyną prób samobójczych.

- W krajach Ameryki Północnej dominują trendy samoobsługowe. Na przykład w Stanach bardzo popularne są automaty, w których można kupić niemal wszystko, począwszy od batoników aż po specjalistyczne urządzenia elektroniczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena