W szkole przychodzi taki czas kiedy już się czegoś nauczyliśmy, posiadamy pewną wiedzę i dalej podążając tym tropem, stajemy przed koniecznością udowodnienia sobie i innym stanu naszej wiedzy.

Data dodania: 2010-08-04

Wyświetleń: 2333

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W szkole przychodzi taki czas kiedy już się czegoś nauczyliśmy, posiadamy pewną wiedzę i dalej podążając tym tropem, stajemy przed koniecznością udowodnienia sobie i innym stanu naszej wiedzy. Do tego celu służą egzaminy z różnych przedmiotów, a wśród nich coraz częściej występują różnego rodzaju testy z lektur sprawdzające wiedzę. Testy to rodzaj egzaminów o swojej specyfice. Testy pozwalają na sprawdzenie wiedzy z dużym obiektywizmem i w sformalizowany oraz szybki sposób. Z tego powodu testy z lektur dzięki swoim zaletom stosuje się bardzo chętnie. Egzaminy i sprawdziany jakim podlegamy w szkołach występują w różnej randze. Mamy zatem sprawdziany z zakresu ostatniej lekcji ale i egzaminy z zakresu wiedzy zdobytej w ciągu kilku lat. Do egzaminów z wielu lat zaliczyć możemy testy ze znajomości wielu lektur szkolnych, które przerabialiśmy na lekcjach.

Do najbardziej ważnych przedmiotów w procesie szkolnej nauki na wszystkich szczeblach; od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, do szkół średnich, zaliczamy język polski. Dzięki poznawaniu języka polskiego, uczymy się porozumiewać z ludźmi w swoim kraju, dzięki temu przedmiotowi przyswajamy też podstawy, a niekiedy i zawiłości, naszej narodowej kultury. Wszystko to dzieje się w znacznej mierze dzięki poznawanym utworom literackim, jakimi są lektury szkolne. Znajomość lektur to nieodzowny miernik naszej osobistej kultury i podstawowa wiedza dla każdego: Polaka, obywatela, człowieka. Dlatego powiedzmy sobie prawdę; nie zdać testu ze znajomości lektur to wstydliwa sprawa. Co jednak zrobić gdy nie jesteśmy orłami z języka polskiego? Co robić w sytuacji kiedy nie starczyło nam czasu na przeczytanie wszystkich lektur, lub w sytuacji kiedy mamy skłonność do szybkiego zapominania treści utworów? W takich sytuacjach nasz wynik w teście ze znajomości lektury lub lektur może być mizerny lub nawet zagrażać pozytywnej ocenie. Jedyną pomocą w takiej sytuacji kiedy jest już mało czasu do nauki są opracowania, streszczenia, bryki lub testy jakie możemy przerobić w ramach ćwiczeń. Takie ćwiczebne testy w znacznej obfitości znajdziemy w internecie. Co i rusz pojawiają się nowe testy, w tym takie jakie wystąpiły na przeprowadzonych już egzaminach. Z tego względu możemy przerobić testy bardzo podobne do tych egzaminacyjnych i oswoić się trochę z warunkami naszego przyszłego egzaminu, no i oczywiście zdobywamy też przydatną wiedzę. W internecie znajdziemy też testy z wielu lektur, które tkwią tam od dłuższego czasu ale są nadal aktualne.

Nie ma to jak czytać sumiennie wszystkie lektury i do tego z zainteresowaniem, ale kiedy jesteśmy w sytuacji awaryjnej to korzystajmy z testów próbnych z internetu. Pozwoli nam to rozpoznać stan naszej wiedzy jeszcze przed egzaminami, zdobyć dodatkową wiedzę, utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena