Nauka języka obcego to jedno z ważniejszych zadań w edukacji współczesnego człowieka. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie człowieka, który ma szansę na karierę czy dokonanie czegokolwiek w życiu zawodowym bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego.

Data dodania: 2010-07-02

Wyświetleń: 3212

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauka języka angielskiego, obcego to jedno z ważniejszych zadań w edukacji współczesnego człowieka. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie człowieka, który ma szansę na karierę czy dokonanie czegokolwiek w życiu zawodowym bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Dlaczego język obcy jest tak ważny? Odpowiedz wydaje się być oczywista, cały świat kurczy się dzięki nowoczesnym technikom komunikacji i globalnej gospodarce. W takim świecie liczy się umiejętność współpracy i współzawodnictwa z ludźmi na całym świecie. Tych celów, współpracy i współzawodnictwa, nie osiągnie się bez zrozumienia ludzi z całego świata.

Wśród języków obcych największe znaczenia ma język angielski, który nazywany jest łaciną współczesności. Ogromna liczba ludzi uważa ten język za międzynarodowy i uczy się go. Dzięki temu znając angielski jesteśmy w stanie porozumieć się wszędzie najłatwiej.

Czy zastanawialiście się jak uczyć się skutecznie angielskiego? Istnieje wiele metod nauki, niektóre z nich są skuteczniejsze, szybsze i łatwiejsze niż inne. W wyborze metod nauki może nam pomóc zrozumienie jak jest zbudowany funkcjonalnie każdy język, i nie chodzi tutaj o zasady gramatyczne. W zrozumieniu tej budowy języka pomoże nam zasada zaobserwowana przez Vilfredo Pareto - włoskiego ekonomisty i socjologa. Zasada Pareto głosi że 20 % wysiłków czy nakładów w każdej dziedzinie przekłada się na aż 80 % uzyskanych efektów. Dla przykładu: 20 % ubrań nosimy przez 80 % czasu, 20 % klientów jakiejkolwiek firmy daje jej 80 % przychodów. Zasada Pareto odnosić możemy do nauki języka angielskiego i słów z którymi się on posługuje. Tak więc poznając 20 % słów danego języka poznajemy go w 80 %, gdyż w języku są słowa ważniejsze i częściej stosowane od innych.

Ucząc się około 1000 najczęściej używanych słów w języku Angielskim poznajemy go już w znacznym stopniu umożliwiającym zrozumienie konwersacji i budowanie prostszych zdań. Tak więc naukę języka powinniśmy zaczynać od słów najczęściej używanych, dadzą nam one najwięcej zrozumienia języka przy najmniejszych naszych nakładach na naukę. W zasadzie każda metoda nauki języka zaczyna od słów łatwiejszych i częściej stosowanych ale nie każda robi to systematycznie i ściśle celowo. Jedną z doskonalszych i skuteczniejszych metod nauki języka angielskiego jest metoda Callana. Poza tym, że celowo skupia się na słowach najczęściej używanych robi to ściśle w określony i uporządkowany sposób. Druga ważną cechą tej metody jest jej bezpośredniość. Bezpośredniość tej metody oznacza że uczymy się języka obcego w sposób bardzo podobny do nauki języka ojczystego, na sposób dziecka. Nie poznajemy słów obcego języka tłumacząc je sobie z naszego języka ojczystego ale bezpośrednio łączymy w umyśle pojęcia z konkretnymi słowami w języku obcym. Dzięki temu uczymy się nie tylko mówić ale i myśleć w obcym języku. Nasze zrozumienie jest lepsze, nie mamy problemów z szybkością mówienia. Metoda Callana jest naprawdę skuteczna, przyjazna i warta polecenia.

Jeszcze innym elementem w nauce języka jest poznanie słów tego języka, które są bardzo podobne, a niekiedy takie same jak w naszym języku. Nauka tego typu słów jest poprzez podobieństwo łatwa, szybka i przyjemna. Ucząc się tych słów, poszerzamy nasz zasób znanego słownictwa po najmniejszej linii oporu. Pomimo odmienności języka polskiego i angielskiego jest całkiem sporo tego rodzaju słów. Podobieństwa te wywodzą się ze wspólnego rdzenia językowego, łaciny lub spolszczeń słów wywodzących się z języka angielskiego np. komputer i computer.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena