Odprowadzanie ścieków jest jednym z podstawowych obowiązków właścicieli gospodarstw domowych. Jeszcze kilkanaście lat temu szambo bezodpływowe było jedynym możliwym na terenach wiejskich, obecnie jednak jest ono w związku z przepisami o ochronie środowiska nierekomendowane. W ogólności gminy mają za zadanie sprawować kontrolę nad tym, w jaki sposób na podległym terenie odprowadzane są ścieki. W przypadku, kiedy usługi świadczone przez wodociągi leżą poza naszym zasięgiem, jedynym rozwiązaniem są małe oczyszczalnie ścieków.
Przez słowo małe, czy też bardziej popularne pod tym kątem przydomowe, określa się oczyszczalnie, które są w stanie zapewnić odprowadzanie ścieków produkowanych przez 4-200 osób. Rozwiązanie to, jak już zaznaczyłem, jest jedynym słusznym dla obszarów, gdzie wodociągi nie prowadzą swej działalności. Koszt instalacji przydomowej oczyszczalni waha się pomiędzy kilkoma, a kilkunastoma tysiącami, w zależności od planowanych ilości produkowanych ścieków. W cenę wliczona jest także opłata administracyjna, jakoby instalacja dotyczy prawa budowlanego oraz prawa wodnego. Pocieszający jest fakt, że koszty utrzymania takiej oczyszczalnie są stosunkowo niewielkie w porównaniu do kosztów usług asenizacyjnych.
W jaki sposób odbywa się oczyszczanie ścieków
Przydomowe oczyszczalnie działają zasadniczo w dwóch fazach. Pierwsza to tak zwane oczyszczanie beztlenowe, w czasie którego zachodzi sedymentacja, czyli opadanie stałych cząstek na dno zbiornika. Z czasem konieczne jest, by zostały one wywiezione. Odbywa się to mniej więcej w odstępach 18-miesięcznych i jest wykonywane zazwyczaj przez firmę, która montowała daną oczyszczalnię.
Drugi etap to oczyszczalnie tlenowe. Odbywać się ono może w specjalnym zbiorniku bądź też w gruncie z wykorzystaniem drenażu. Wszystko wiąże się rodzajem gruntu i ułożeniem względem wód gruntowych.
Rozwiązanie to jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne, w przeciwieństwie do tradycyjnych szamb bezodpływowych. Budowa takiej oczyszczalnie nie może odbyć się jednak bez specjalnego pozwolenia, które musi zostać wydane w związku z ochroną środowiska. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to opcja dla terenów nieskanalizowaniach. Kiedy istnieje możliwość podłączenia do kanalizacji, na instalację przydomowej oczyszczalni mamy szansę, kiedy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego istnieje taka możliwość.