Wiele ludzi jest przekonanych, że byt ludzki przepełniony jest siłami, których nie sposób opisać prawami fizycznymi. Pojawia się tu zagadnienie magii, czym ona jest, czy jest to jedynie przypadek, czy może też świadoma ingerencja pewnych mocy, no i najważniejsze, czy można ją w jakikolwiek sposób kontrolować.

Data dodania: 2012-11-06

Wyświetleń: 1699

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym jest magia, czy ona naprawdę istnieje? Pytanie to ludzie zadają sobie od wieków. Na samym wstępie pojawia się pytanie, co możemy rozumieć przez słowo "magia"? Najprościej jest rzec, że to ogół zjawisk, które nie dzieją się na mocy praw fizyki, które człowiek zna, lecz za sprawą sił nadprzyrodzonych.

 

Temat magii jest zgłębiany przez człowieka wielokrotnie. Powstał cały szereg książek na ten temat, prezentujące wyobrażenia człowieka na ten temat, jak chociażby saga Harry Potter, która bije rekordy popularności. Wielu ludzi twierdzi, że umie wykorzystać magię, dzięki posiadanym przez siebie nadprzyrodzonym umiejętnościom. Jest to jednak głównie tani sposób na wyłudzenie od ludzi pieniędzy.

Ogólnie rzecz biorąc, magia to wszystko, czego człowiek nie jest w stanie pojąć. Kiedy szereg zdarzeń zdaje się nie być przypadkowy, można w ten sposób wiele sobie wytłumaczyć. Kierując się jednak racjonalnym podejściem do życia, odrzucić możemy od siebie przyczynowość inną, aniżeli tę opierająca się na prawach fizyki, a próby przewidywania przyszłości to jedynie wybór najbardziej prawdopodobnej wersji zdarzeń na podstawie wielu czynników.

 

Szereg ludzi wierzy jednakże, że ludzie życie jest kierowane przez coś, czego nie sposób jest zrozumieć w prosty i jednoznaczny sposób. Wiara ta sprawiła, że od zarania dziejów prowadzi się przeróżne praktyki, rytuały, stara się przewidzieć przyszłość. Wszędzie tam, gdzie jest nadzieja i strach i pojawia się przypadek, który odwraca sytuacje o 180 stopni, pojawia się magia. Zasadniczo można ją podzielić na białą i czarną, czyli na taką, która przejawia się działaniem na korzyść człowieka i na taką, którą wymierza się przeciw niemu.

 

Skąd się bierze magia

 

Założeń jest wiele, wywodzą się one z różnych kultur i cywilizacji. Najstarszą prawdopodobnie jest wiara w ingerencję świata duchów w świat ludzi. Istotami, które mogą w ten sposób wpływać na ludzkie losy, są anioły i demony czy też zagubione duchy. Magia miała miejsce wtedy, kiedy osoba, która uważała, że potrafi się z nimi komunikować w trakcie rytuału, poznawała przyszłość bądź skłaniała istoty z zaświatów do wykonania czegoś dla człowieka. W taki właśnie sposób szamani mieliby przywoływać deszcz. Reasumując, głównym założeniem jest to, że człowiek nie umie korzystać z magii, lecz jest w stanie nakłonić postacie magiczne do czynienia ich pod swoją komendę.

 

Nieco odmienną teorią jest założenie, że poza siłami fizycznymi istnieje także w przyrodzie energia, która jest niezauważalna, lecz w zauważalny sposób wpływa na ludzkie losy. W teorii odgrywa ona kluczową rolę we wszechświecie. Podobnie jak poprzednio, niektóre osoby mogą ją wykorzystać i przekierowywać tak, by wywrzeć dzięki temu oczekiwane zjawisko. Magia można więc zdefiniować w ten sposób, że jest to nienaturalny przebieg energii, wywołany dzięki działaniu człowieka.

 

Ostatnim z głównych, teoretycznych źródeł magii jest siła umysłu. By wywołać określone zjawiska, wystarczy silnie skupić się nad tym, by coś się wydarzyło. Istnienie duchów i energii jest jakoby nie wymagane, jednakże niektórzy przedstawiciele tego podejścia uznają, że dzięki nim można zwiększyć własne zdolności. W modelu tym bardzo istotne są artefakty, które poprawiają zdolności mentalne człowieka. Źródło magii nie jest konkretnie określone, za to wiadomo, w jaki sposób się ją stosuje. Magia bazuje tu silnie na podświadomości i ma głównie podłoże psychologiczne.

 

Istnieje szereg innych źródeł magii, wszystko zależy od kultury, jednakże wspomniane należą do najczęściej spotykanych. W wielu źródłach historycznych widzimy przedstawicieli tych nurtów, takich jak szamani, czarownicy, wiedźmy, mnisi czy nekromanci.

 

Magia a religia i nauka

 

W zasadzie magię i religię łączy wiele, jest to wiara w siły nadprzyrodzone. W religii jednakże u podłoża leży byt, który góruje nad nami wszystkimi, a człowiek nie ma na to większego wpływu. Magię natomiast wyróżnia to, że człowiek może ją wykorzystać zgodnie z własnymi pobudkami. Nauka natomiast dementuje istnienie zarówno magii, jak i religii. Zdaniem większości naukowców pojawiają się one w wyniku przypadku, który pojawia się w wyniku nadziei i strachu.

 

W każdym razie magia jest inspiracją dla wielu artystów. Wiele osób uważa, że najlepszym przykładem magii jest miłość, która łączy dwoje osób tak różnych, że można to zdecydowanie uznać za niezgodne z zasadami logiki. W tak szarym życiu, jakie niesie ze sobą współczesność, magiczne zdają być się chwile, kiedy czujemy się naprawdę szczęśliwi. W świecie przepełnionym liczbami warto jest mieć w co wierzyć.

Licencja: Creative Commons