Praca adwokata do najłatwiejszych zdecydowanie nie należy. Mało kto zdaje sobie nawet sprawę, jak wiele go czeka, podejmując decyzję o wybraniu właśnie tej a nie innej ścieżki zawodowej.

Data dodania: 2012-10-30

Wyświetleń: 1725

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do naczelnych zadań adwokata należy udzielanie pomocy prawnej, formowanie i stosowanie prawa, a także przyczynianie się do ochrony praw i wolności obywatelskich. Oznacza to głównie to, że adwokat reprezentuje swoich klientów przed sądem, formułuje opinie prawne, regulaminy, umowy, statuty i wszelkie inne prawne dokumenty.

 

Kariera adwokata wiąże się z wielką ilością nauki. Poza trwającymi pięć lat studiami, czeka nas czteroletnia aplikacja, po której musimy czekać do trzech miesięcy na wpis na listę adwokacką. Za czynność tę odpowiedzialna jest Izba adwokacka. Osoba, która ma być wpisana, musi znamionować się pełnią praw publicznych, klarownym temperamentem oraz świetnym kunsztem adwokackiego zawodu. Oczywiście, dana osoba musi być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej oraz mieć udokumentowane ukończenie studiów, aplikacji i złożony egzamin adwokacki. Wielu pracodawców ceni sobie także, jaką uczelnię ukończył dany aplikant adwokacki czy już adwokat. Osobom, których interesuje ta właśnie ścieżka zawodowa, zdecydowanie mogę odradzić wszelkie prywatne uczelnie, gdyż nie cieszą się one uznaniem w świecie prawniczym. Do najbardziej cenionych zalicza się przede wszystkim Uniwersytety: Warszawski, Adama Mickiewicza w Poznaniu czy najstarszy w Polsce Jagieloński w Krakowie.

 

Przyszli adwokaci już w czasie aplikacji muszą wykazywać się wielkim kunsztem, albowiem w przeciągu dwóch pierwszych lat trwania aplikacji okręgowa rada adwokacka może ich uznać za nieprzydatnych do tego zawodu. Przyszli adwokaci muszą więc ciężko pracować, zanim oficjalnie się nimi staną. Kiedy już zakończymy wszystkie formalności, jedynie Minister Sprawiedliwości może się sprzeciwić wpisaniu nas na listę adwokatów.

 

Zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, są potencjalnymi klientami dla adwokata. W większości przypadków dana kancelaria specjalizuje się jedynie w pewnej konkretnej dziedzinie prawa. Wszelkie informacje, jakie adwokat uzyska w trakcie sprawy, ma obowiązek zachować w tajemnicy. Jeszcze do niedawna zawodu adwokackiego nie można było wykonywać na własną rękę, jednakże teraz można świadczyć go samodzielnie czy też pod szyldem jakiejś kancelarii.

 

Adwokaci muszą wykazywać się wielką elastycznością i obeznaniem w sytuacji. Klient nie będzie oczekiwał od nas znajomości danego paragrafu czy ustaw w całości, będzie zaś oczekiwał tego, że mu pomożemy w jego problemie. W trakcie sprawy sądowej adwokat uzyskuje od swego klienta pełnomocnictwo procesowe.

 

Praca adwokata nie jest prosta. To ciągła nauka, umiejętność pracy w zespole i odpowiedniej rozmowy z klientem. Łącznie ze studiami, przygotowanie do zawodu trwa całe 9 lat. Jest to czas, kiedy możemy uczyć się od specjalistów, by sami kiedyś się nimi stać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena