Łatwo odnieść wrażenie, że sprawy rozwodowe są jednym z prostszych. Błąd – są jednymi z najczęstszych, ale też mogą być jednymi z najbardziej wymagających i adwokat, który zajmuje się rozwodami, często musi wyróżniać się kwalifikacjami i szczególnymi umiejętnościami. Dlaczego rozwody mogą być tak skomplikowane prawnie?

Data dodania: 2024-12-06

Wyświetleń: 89

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego sprawy rozwodowe są trudniejsze, niż się wydaje?

Prawo rodzinne jest zawsze skomplikowane

Wszystkie ustawy są z konieczności nieprecyzyjne, ale wszystko, co wiąże się z prawem rodzinnym, jest dodatkowo utrudnione poziomem emocji. Od reprezentowanych osób nie można wymagać stalowego opanowania, a byłoby ono bardzo pomocne. W związku z tym jednak także adwokat obsługujący sprawę będzie czasem miał pewne trudności czy to w uzyskaniu koniecznych materiałów, czy nawet w spokojnym przeprowadzeniu konsultacji. Trzeba szczególnego charakteru, żeby umieć pracować skutecznie w takich okolicznościach.

Rozwód to nie jest jedna sprawa

Rozwody są trudne, ponieważ sprawa rozwodowa zwykle rozstrzyga także o pewnych dodatkowych kwestiach. Może to być podział wspólnego majątku, ustalenie zasad sprawowania pieczy rodzicielskiej przez oboje rodziców, ustalenie prawa do alimentów oraz wysokości wsparcia i kilka innych kwestii. Każdy adwokat, który zajmuje się takimi sprawami, ma swoje sposoby na to, żeby rozwiązać jak najwięcej problemów w toku jednego postępowania. Zbudowanie takich umiejętności, jak mówi adwokat Halina Strupczewska (https://piaseczno-adwokat.com.pl), to kwestia lat spędzonych na salach sądowych i rozmowach z klientami. Dopiero dzięki temu można zrozumieć, w jaki sposób abstrakcyjne przecież przepisy działają w praktyce i jak można to wykorzystać.

Trudne dowodzenie

Wbrew temu, co można by sądzić, dowodzenie w sprawach rozwodowych może być bardzo skomplikowane. Kryteria uznania rozpadu więzi z jednej strony są wymienione, ale z drugiej – lista ta nie jest pełna, a niektóre na niej pozycje będą zawsze do pewnego stopnia subiektywne. To oznacza, że obie strony mogą prezentować różne poglądy, a ich rozstrzygnięcie będzie zawsze w pewien sposób uznaniowe. Zadaniem adwokata jest w takich sprawach solidne podparcie argumentacji i uzasadnienie roszczeń. To także wymaga sporego doświadczenia. Ponieważ zaś w każdym przypadku proces dowodowy będzie wkraczał w intymną strefę życia, będzie nieprzyjemny dla jego uczestników. Tego nie da się uniknąć, ale można tę przykrość zmniejszyć, jeśli adwokat zna się na swoich obowiązkach.

Jest presja czasu

Sprawy rozwodowe niekiedy ciągną się naprawdę długo. Strony mają kilka sposobów, żeby je przedłużać i zadaniem adwokata jest kontrolowanie czasu sprawy. Można to zrobić, zbierając konkretne dowody i odpowiednio uczestnicząc w postępowaniu. To ważne, ponieważ do czasu uzyskania orzeczenia o rozwodzie strony tak naprawdę pozostają formalnie związane, a to może rodzić trudności w życiu codziennym. Każda sprawa rozwodowa jest więc prowadzona pod presją czasu. W połączeniu z wysokim poziomem emocji naprawdę nie jest to dla nikogo korzystne – utrudnia też pracę adwokatom, którzy dążą do rzeczowego rozstrzygnięcia sporu prawnego.

Decyzja o sformalizowaniu związku ma nie tylko ciężar emocjonalny, ale i formalny – w przypadku rozwodu odczuwa się to nader wyraźnie. Sprawy rozwodowe potrafią przeciągać się bardzo długo i tylko pomoc doświadczonego adwokata może ograniczyć ryzyko przedłużenia postępowania. Również takie wsparcie jest niezbędne, jeśli całe postępowanie ma precyzyjnie zamknąć pewien rozdział życia i pomóc w uporządkowaniu wszystkich spraw.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena