Kiedy po pięciu latach ciężkiej nauki prawoznawstwa, historii państwa i prawa oraz innych przedmiotów student opuszcza mury uczelni, stara się dostać na wymarzoną aplikację. W końcu po wielu latach wytężonej pracy, kończąc długi etap swojej nauki może nazwać się prawnikiem. Zgodnie z założeniem, osoba taka jest dla ludzi, dla społeczeństwa lub mówiąc językiem prawniczym, dla osób fizycznych i innych podmiotów gospodarczych. Usługi prawne jakie oferuje, to szeroki wachlarz sprawdzonych sposobów na wyjście z kłopotliwych sytuacji. Radca prawny dzięki nabieranemu nieustannie doświadczeniu, powinien być niezawodnym kompanem we wszelkich potyczkach sądowych, w jakich przyjdzie mu się zmierzyć.
Radca prawny a adwokat
Adwokaci i radcy prawni to dwie odrębne, choć pokrewne profesje. Podstawową różnicą między nimi jest możliwość lub jej brak w świadczeniu pomocy prawnej dotyczącej pracy i pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym. Radcy mają prawo pozostawać w stosunku do pracy, a inaczej rzecz się ma w przypadku adwokatów, którym to już nie przysługuje. Nie mogą być jednak obrońcami w sprawach karnych i w sprawach o przestępstwa, co z kolei w tym przypadku dozwolone jest adwokatom. Radcy prawni mogą natomiast być pełnomocnikami oskarżyciela posiłkowego w procesie karnym.
Kompetencje i zadania radcy prawnego
Większość prawników ma w swoim zanadrzu różne usługi prawnicze. Mówiąc o najważniejszych, nie wolno pominąć takich jak: opiniowanie różnego rodzaju projektów uchwał lub rozporządzeń czy prowadzenie zbiorów aktów prawnych i ich aktualizacja. Oprócz tego, dobrze, gdy prawnik ma swój gabinet, w którym może przyjmować klientów i udzielać im porad i konsultacji prawnych. Często też do zadań radcy prawnego należy sporządzenie odpowiedniej opinii prawnej, która może zadecydować o cudzej przyszłości. Jeżeli jeszcze dodatkowo dany prawnik wypełnia swoje zadania sumiennie, to pełniona przez niego obsługa prawna jest godna pochwały.