Przyszłe mamy coraz częściej wyrażają chęć zorganizowania baby shower. W Polsce nazwa ta znajduje takie odpowiedniki, jak brzuszkowe, mamawita czy bociankowe. Zwyczaj ten jest już znany w anglosaskiej tradycji od XVIII w., a w Stanach Zjednoczonych kameralne spotkania zmieniają się w iście huczną imprezę dla rodziny i przyjaciół.

Data dodania: 2013-03-08

Wyświetleń: 1367

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Baby shower – co to jest?

Ma formę kameralnego spotkania przyszłej mamy z grupą przyjaciółek i kobiet z rodziny (ciocie, babcie, kuzynki, siostry) na cześć jeszcze nienarodzonego dziecka. Pogańskie przesądy i zabobony mówią o tym, że nie należy cieszyć się z dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Na szczęście, coraz mniej jest zwolenniczek babcinych obaw, że np. wcześniejsze urządzenie pokoiku dziecka przyniesie nieszczęście i pecha naszemu maleństwu. Polki coraz częściej decydują się na taką zabawę.

Impreza jest organizowana pod koniec ciąży, np. na miesiąc przed planowanymi narodzinami dziecka. Listę gości, menu oraz prezenty najczęściej ustala zaprzyjaźniona z przyszłą mamą osoba. Jeżeli wśród naszych koleżanek nie ma jednak osób chętnych do wysunięcia propozycji organizacji baby shower, kobieta z maleństwem pod serduszkiem może sama zająć się przygotowaniami imprezy.

Przybyli goście wręczają oczekującej przyjaciółce prezenty. Zazwyczaj są to ciuszki dla maleństwa, zabawki, smoczki i inne rzeczy niezbędne dziecku. Często także wlicza się droższe prezenty jak przewijak, chodzik, a nawet wózek czy łóżeczko. Jest to duża pomoc dla przyszłych rodziców, która odciąża ich finansowo.

Obowiązkowym elementem jest tort pieluszkowy. Przyjaciółki tworzą go poprzez nałożenie jednorazowych pieluszek jedne na drugie, obłożenie ich zabawkami, a następne zawinięcie w foliowy woreczek i udekorowanie kokardkami.

Menu i dekoracja

Baby shower organizuje się w godzinach popołudniowych. Może odbyć się w restauracji, ogrodzie lub w domu. Najlepiej, gdy panująca atmosfera nie jest spięta ani zbyt wyrafinowana. Impreza powinna być luźna i wesoła. Możemy udekorować dom we wszystkich kolorach tęczy i poczuć się jak dziecko lub w błękicie i różu – rozwieśmy kolorowe balony, bajkowe miśki, serduszka, gwiazdki i rozrzućmy konfetti w kształcie smoczków i grzechotek. Zadbajmy także o muzykę – przyjemne kołysanki czy wesołe i zabawne piosenki dla/lub o dzieciach.

Idealnie sprawdzi się szwedzki stół. Może być on ustawiony wokół miejsca, w którym odbywa się przyjęcie, aby stworzyć wokół niego ruch. To ożywi atmosferę, wprowadzając do niej dynamikę. Zdrowe produkty, takie jak aromatyczne potrawy z warzyw i owoców, uzupełni nutka słodyczy – ciastka, czekoladki, babeczki. Na baby shower sprawdzą się także szybkie przekąski – paluszki, owocowe chipsy, koreczki, kanapki. Warto kupić jednorazowe nakrycia stołu - lekkie i poręczne naczynia będą wygodne, a sprzątanie po zabawie przebiegnie ekspresowo. Nie może zabraknąć soków owocowych, wody, mrożonej herbaty. Możemy także zapewnić naszym przyjaciółkom dostęp do lekkich trunków: białego wina, szampana czy martini.

Brzuszkowe zabawy

Nawet najbardziej dziecinne i infantylne zabawy uprzyjemnią czas podczas baby shower. Beztroska, niewymagająca ani fizycznego, ani psychicznego wysiłku rozrywka odciągnie przyszłą mamę od stresu i niepokoju związanego z narodzinami dziecka.

Ciekawym elementem, szczególnie jeżeli impreza odbywa się na zewnątrz domu, w ogrodzie, będzie rozbicie piniaty. W środku oprócz słodyczy i konfetti mogą się także znaleźć pluszowe misie i inne zabawki. Na rynku dostępne są piniaty o odpowiednich na baby shower kształtach, np. w formie słoneczka.

Osoby mające oko fotografa czy kamerzysty, mogą zrobić fantastyczne zdjęcia lub nakręcić film, zadając każdej z uczestniczek zabawy pytania typu „Jak wyobraża sobie przyszłe dziecko?”, „Kim zostanie ono w przyszłości?” „Ile będzie ważyć?” itp. Taki filmowy czy fotograficzny miks można później wręczyć na pamiątkę każdej z zaproszonych osób. Będzie to także świetny prezent dla, teraz jeszcze nienarodzonego, dziecka. Kiedy podrośnie, z pewnością będzie to dla niego cudowna niespodzianka.

Innym pomysłem jest stworzenie swoistej książki porad dla wszystkich mam, przekazywanej później z rąk do rąk kolejnym przyjaciółkom. Na pewno wśród naszych znajomych znajdą się osoby, które posiadają już wiedzę na temat wychowywania maluszka. Obecne mamy, nauczycielki czy opiekunki do dzieci mogą podzielić się praktycznymi poradami, zapisując je na kartkach książki. Ile głów, tyle pomysłów. Przyszła mama będzie mogła podszkolić i uzupełnić swoją wiedzę o cenne informacje na temat wychowania maluszka.

Typowymi zabawami są także: wspólne wymyślanie imienia dla dziecka, jeżeli rodzice jeszcze się na nie nie zdecydowali czy zgadywanie, która z koleżanek jest na fotografii. Należy poprosić gości o przyniesienie zdjęć z ich wczesnego okresu dzieciństwa, a następnie wspólnie odgadnąć, który z przedstawionych bobasów to nasza przyjaciółka od serca.

Baby shower to świetna i beztroska zabawa dla przyszłej mamy i jej przyjaciółek bądź członków rodziny płci pięknej. Pozwala oczekującej na dziecko kobiecie oderwać swoje myśli od obaw związanych z narodzinami, a także może jej dostarczyć wielu cennych uwag i praktycznych porad od koleżanek „po fachu”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena