Niemożność uzyskania ciąży po 12 miesiącach regularnego współżycia określamy mianem niepłodności. Leczenie jest procesem złożonym i długotrwałym. Obejmuje inseminacje, IVF, mikromanipulacje - ICSI, mrożenie i przechowywanie gamet oraz komórek jajowych, aspiracje plemników z najądrza/jądra.

Data dodania: 2011-03-19

Wyświetleń: 1451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W niniejszym artykule przedstawimy wyżej wymienione metody leczenia niepłodności.

Inseminacja

Jest to technika polegająca na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia. Dzięki rygorystycznej procedurze - selekcja plemników przy pomocy specjalnych płynów i urządzeń - można z bardzo złej spermy otrzymać plemniki, które posiadają prawidłową budowę i ruchliwość.

IVF

Zapłodnienie pozaustrojowe (invitro) jest najbardziej specjalistycznym sposobem leczenia niepłodności. Stwarza szansę na posiadanie potomstwa w przypadkach, w których w sposób naturalny jest to niemożliwe oraz wtedy, gdy dotychczasowe leczenie nie było skuteczne.

ICSI

Mikroiniekcja plemnika do jaja (ICSI) jest uzupełnieniem zapłodnienia pozaustrojowego invitro. W części etapów procedury są takie same jak przy klasycznym zapłodnieniu pozaustrojowym. Metoda jest stosowana, gdy:
- wystąpi brak zapłodnienia przez IVF lub inne metody
- z powodu partnera nie zachodzi do zapłodnienia jaja (bardzo mała ilość plemników lub nie poruszają się)
- nie ma żadnych plemników w spermie ale dzięki operacji na najądrzu udało się odzyskać pojedyncze plemniki.

MESA, TESE

Są to techniki mikromanipulacji pozwalające na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią (brak plemników w ejakulacie).
MESA - Mikrochirurgiczna aspiracja plemników z najądrzy - pozwala na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią, u podstaw której leży niedrożność lub brak nasieniowodów.
TESE - pobranie tkanki jądra i wyizolowanie pojedynczych plemników - pozwala na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią, czyli brakiem plemników w spermie spowodowanym nieprawidłową funkcją kanalików jądrowych.

InVitro Maturation

To nowa technika zapładniania pozaustrojowego, istnieje od 2003 roku. Terapia charakteryzuje się zastosowaniem bardzo niskiej dawki gonadotropiny lub nawet zaniechaniem jej podawania pacjentce.

Kriokonserwacja

Nasienie i komórki jajowe mogą być przechowywane w niskiej temperaturze (-196°C) przez długi czas. Kriokonserwacja nasienia umożliwia zajście w ciążę partnerkom niepłodnych mężczyzn, dzięki zastosowaniu zamrożonego nasienia anonimowego dawcy.

Licencja: Creative Commons