Co za tym idzie, potrzebuje znacznie więcej miejsca, niż na początku. Ma to jednak swoje uroki. Dziecko zaczyna kopać, a więc nawiązuje się bezpośrednia nić z matką. Dodatkowo, aby tę więź utrzymać, można głaskać się po brzuchu lub szczypać, co maluszek na pewno poczuje.
Na początku trzeciego trymestru dziecko nie jest jeszcze duże. 7 miesiąc ciąży to okres, w którym dziecko może już prostować nóżki lub rączki. Jest mu coraz ciaśniej. Wzrost macicy powoduje, że skóra na brzuchu zaczyna być opięta, co może powodować rozstępy. Warto w takiej sytuacji nabyć specjalny krem, który sprawi, że będą one mniej widoczne lub nie pojawią się wcale.
Matka może się czuć źle i odczuwać zgagę, palenie i pieczenie. Jest to spowodowane uciskiem macicy na żołądek i jelita. Zaleca się wtedy unikanie pikantnych i dużych posiłków.
8 miesiąc ciąży nie przynosi żadnej ulgi. Przyszła mama czuje się coraz bardziej ociężała. W tym czasie warto zastanowić się nad zapisaniem się do szkoły rodzenia, w której można nauczyć się jak oddychać i jak przeć, aby bolało jak najmniej. Dziecko potrzebuje coraz więcej wartościowych kalorii, ponieważ w ciągu miesiąca będzie musiał dwukrotnie zwiększyć swoją wagę. Wtedy też można oszacować temperament dziecka – jeśli często kopie, będzie urwisem, jeśli woli spać, będzie raczej spokojną pociechą.
Im bliżej porodu, tym kobieta czuje się gorzej. Zaczynają jej doskwierać skurcze mięśni i problemy z oddychaniem. Może też mieć problemy z poruszaniem się. Warto wtedy zadbać o lekkie ćwiczenia fizyczne. Należy dostarczać organizmowi odpowiedniego poziomu wody, ponieważ dziecko ćwiczy swój układ pokarmowy i wypija aż pół litra wód płodowych dziennie. 9 miesiąc ciąży to czas, w którym dziecko nie porusza się już tak aktywnie, jak wcześniej ponieważ jest mu za ciasno.
Wtedy też należy nosić przy sobie kartę ciąży, ponieważ może ona nadejść w każdym momencie.