0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
80 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

16 tygodniu ciąży proporcje Twojego dziecka wyrównują się. Twarz dziecka przybiera cechy ludzkie. Wyraźnie widać usta, nos, uszy i oczy. Całe ciało pokryte jest delikatnym meszkiem, który zniknie zanim maluch się urodzi.

Twój szkrab robi już miny, nadyma policzki i usta oraz marszczy czoło. Umie trzymać bardziej wyprostowaną głowę, ziewać oraz ssać kciuk.

Na palcach rąk i nóg zaczynają się pojawiać paznokcie. Pierwsze rosną paznokcie dłoni, a później paznokcie stóp. Jeśli w Twoim brzuszku rozwija się dziewczynka, to w jej jajnikach powstaje ponad 4 miliony komórek jajowych.

Twój  maluch ma teraz ok. 10-12 cm długości i waży ok. 80-100 gram.

Ty możesz odczuwać delikatne ruchy dziecka. Twoja cera stanie się gładka, oczy lśniące, paznokcie stwardnieją a włosy zgęstnieją. Ponieważ brzuch robi się bardziej widoczny noś ciuchy o rozmiar większe. Piersi trochę się powiększą, ale będą już mnie bolesne. W 16 tygodniu ciąży mogą zdarzać się: krwotoki z nosa, bóle głowy, zgaga, zaparcia oraz zmęczenie. Wzrośnie ochota na seks, gdyż Twoje libido szaleje, a pochwa jest silnie ukrwiona.

https://brzuszek.net/kalendarz-ciazy/16-tydzien-ciazy/ - portal społecznościowy dla ciężarnych

Licencja: Creative Commons