Prawdopodobnie to właśnie brzuch najbardziej kojarzy się z ciążą. U kobiet, które spodziewają się drugiego i kolejnego dziecka ciąża widoczna jest wcześniej niż u tych, które urodzą po raz pierwszy. 

Data dodania: 2021-05-18

Wyświetleń: 679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kalendarz ciąży - kiedy widać brzuch?

Brzuch zazwyczaj można łatwo zauważyć w czwartym miesiącu, a w kolejnych nie rośnie on w sposób ciągły, a stopniowo. To znaczy, że kiedy obwód brzucha przez pewien czas pozostaje bez zmian, nie ma się czym martwić. Jak zmienia się brzuch w czasie ciąży?

Kiedy ciążowy brzuszek zaczyna być zauważalny?

Przy pierwszym dziecku należy spodziewać się, że brzuch będzie widoczny i wyczuwalny od około 12. tygodnia ciąży. Wtedy maluch jest już tak "duży” (ma około pięciu centymetrów), że macica musi się do niego dostosować i zaczyna się powiększać. Wkrótce ciężarna poczuje to w okolicach kości łonowej. To, kiedy widać brzuch w ciąży zależy od kilku czynników. Są to przede wszystkim waga i wzrost przyszłej mamy, ale także rozmiar dziecka. Kondycja fizyczna kobiety i jej umięśnienie również wpływają na wygląd, podobnie jak kondycja skóry. Ponadto pierwsza ciąża widoczna jest później niż kolejne, ze względu na stan powłok skórnych i mięśni. Przy drugiej i następnych ciążach brzuch można dostrzec nawet około 8. tygodnia. 

Niektóre kobiety tracą na wadze w pierwszych kilku tygodniach ciąży, ponieważ nudności powodują, że mniej jedzą lub często wymiotują. W takim przypadku należy omówić z lekarzem, czy matka i dziecko nie potrzebują dodatkowej opieki i czy płód rozwija się prawidłowo. W większości przypadków krótkotrwała utrata wagi w pierwszych tygodniach ciąży nie jest niebezpieczna.

Po czwartym miesiącu ciąży - wyraźnie widoczny brzuch

Po dość subtelnych zmianach na początku ciąży, kiedy talia staje się mniej zarysowana, pod koniec czwartego miesiąca brzuch zaczyna coraz bardziej wystawać. Pod koniec szóstego miesiąca ciąży właściwie nie da się go nie zauważyć. Rozmiar powiększającego się brzucha powoduje coraz większy dyskomfort. Trudne jest schylanie się, a zawiązanie butów jest praktycznie niemożliwe. Warto o tym pamiętać, kupując obuwie na początku ciąży. Może pojawić się napięcie i ból w dolnej części pleców, związany ze zmianą równowagi całego ciała i jednoczesnym rozluźnianiem się układu więzadłowego.

Trzeci trymestr jest zwykle najbardziej uciążliwy dla kobiet w ciąży. Narządy w jamie brzusznej powoli zwężają się lub przemieszczają przez rosnącą macicę. To dlatego pojawiają się typowe objawy ciąży, takie jak zgaga, zaparcia, duszność lub wzmożona potrzeba oddawania moczu.

Dlaczego niektóre kobiety w ciąży mają mały brzuch?

Każdy brzuszek w ciąży jest inny, a na pytanie: "Kiedy w ciąży widać brzuch?" nie można odpowiedzieć jednoznacznie. U kobiet szczupłych lub z niedowagą powiększającą się macicę łatwiej wyczuć, a niewielki brzuszek jest szybko zauważalny. Odwrotnie w przypadku nadwagi, kiedy ciąża widoczna jest znacznie później. Ogólna zasada głosi, że prędzej widać ciąże mnogie, niż pojedyncze. Niezależnie od etapu, w którym widać brzuch, zawsze warto uwiecznić go na fotografii.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena