Wiele osób zmagając się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym bólami brzusznymi nie zdaje sobie sprawy z tego, że pod tym objawem tak naprawdę kryją się problemy emocjonalne. Taka niewiedza prowadzi do szukania pomocy wśród wielu specjalistów, w tym gastrologów co kończy się nieprzyjemnymi badaniami, które niczego konkretnego nie ujawniają poza swoistym poczuciem dyskomfortu.

 

Data dodania: 2020-11-20

Wyświetleń: 624

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie sygnały wysyła  brzuch jeśli odczuwamy  dolegliwości bólowe?

Brzuch każdego człowieka w stanach silnego stresu, napięcia emocjonalnego czy lęku bardzo różnie reaguje. Są tacy, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, ale większość ludzi ma różne problemy psychosomatyczne, które wynikają z negatywnego nastawienia do życia, zwłaszcza w sferze uczuć i myślenia.

Pewna młoda kobieta, która chciała sobie za wszelką cenę pomóc, mając objawy związane z brzuchem poddawała się różnym badaniom, niejednokrotnie inwazyjnym, aby sprawdzić czy jest wszystko w porządku. Za każdym razem słyszała, że nie ma powodów do zmartwień a problem pozostawał ten sam- ból. W końcu po tej żmudnej wędrówce od specjalisty do specjalisty, pomyślała sobie że wybierze się do terapeuty. Kobieta opowiedziała o swoim problemie z brzuchem psycholożce, która uważnie jej słuchała i postanowiła jej pomóc. Przy odpowiedniej współpracy, młoda kobieta dążyła do tego aby poczuć się lepiej, choć nie było łatwo, ze względu na to, iż bóle nie dawały za wygraną pomimo największych starań. Terapia polegała na tym, że pacjentka dotykała swojego brzucha w miejscu gdzie ją bolało i „wsłuchiwała się” w emocjonalny problem, czyli w to wszystko co odbierał jej brzuch. I tak też po jakimś czasie doszło do tego, że kobieta zaczęła rozumieć zarówno swoje emocje jak i dolegliwości brzuszne, po czym czuła się szczęśliwa i gotowa na to aby zmierzyć się z trudną rzeczywistością. Po kilkunastu sesjach zrozumiała swoje lęki i emocje, wszystkie traumy, w tym niespełnioną miłość z dawnych lat o czym opowiadała terapeutce. Ona z kolei uzmysłowiła jej to, że właśnie te wszystkie jej problemy są ze sobą silnie powiązane, a jak będzie w bliskim kontakcie z tą okolicą ciała, to będzie mogła poradzić sobie z bólem.

Młoda kobieta mimo tego, że miała jeszcze objawy psychosomatyczne, to jednak doskonale sobie radziła z emocjami, bo dokonując samoobserwacji siebie, wszystkich dolegliwości, nie przejmując się nimi jak dotychczas, mogła się rozluźnić i poczuć znacznie lepiej pod względem psychicznym jak i fizycznym.

Ten przykład pokazuje, jaką wartość mają oddziaływania terapeutyczne i jak można sobie poradzić samemu gdy się ma odpowiednią motywację do działania. Wówczas największy problem okazuje się błahy do tego stopnia, że jak sobie o nim wspomnimy, to możemy być zaskoczeni, że ból był nie do zniesienia. Wynika to z faktu, iż podświadomość nie odbiera już tych dolegliwości a nawet jak się pojawi ból brzucha, co dotyczy także innych części ciała to samoświadomość jest wartością najcenniejszą, warunkującą wewnętrzny spokój i harmonię.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena