Zaburzenia lękowe są dość popularnym, jednak trudnym do zdiagnozowania schorzeniem psychicznym. Wynika to z tego, że często dają one wiele objawów somatycznych, które równie dobrze mogłyby świadczyć o innych chorobach. 

Data dodania: 2018-06-06

Wyświetleń: 1024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zaburzenia lękowe i ich leczenie

Kiedy w grę wchodzi nerwica lękowa leczenie może być naprawdę uciążliwe i pracochłonne, jednak odpowiednio wcześnie rozpoczęte z pewnością da wymierne efekty, eliminując lęki i ich skutki.

Objawy zaburzeń lękowych

Istnieje wielu objawów nerwicy lękowej, które w dużym stopniu zależą od natężenia lęku. Do najpopularniejszych fizycznych objawów zaliczają się m.in.:

  • bóle brzucha
  • biegunka
  • nudności
  • bóle głowy
  • zwiększone tętno i ciśnienie krwi
  • trudności z oddychaniem
  • problemy z koncentracją

Lęki potrafią być naprawdę silne, zwłaszcza gdy dana osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, czego tak naprawdę się boi. Stresujące sytuacje mogą prowadzić do silnych ataków paniki oraz powikłań w postaci innych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, fobie społeczne lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Lęki - co je wywołuje?

Lęki często wywoływane są nieprzyjemnymi wydarzeniami z przeszłości, jednak w żadnym wypadku nie jest to regułą. W wielu przypadkach zaburzenia lękowe wywołane są pewnymi konkretnymi błędami rodziców na etapie wychowywania dziecka, niekiedy jednak osoba która nie doświadczyła żadnych traumatycznych sytuacji również cierpi na nerwicę lękową. Wówczas możemy mówić o pewnym rodzaju pochodzenia dziedzicznego - niektóre osoby ze względu na swoją wrażliwość lub inne indywidualne cechy są bardziej narażone na zaburzenia lękowe, zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiały się choroby psychiczne.

Nerwica lękowa a depresja

Powtarzające się, nieuzasadnione lęki mogą prowadzić do rozwinięcia się innych chorób psychicznych, z których najczęściej spotykana jest bez wątpienia depresja. Nierozwiązany problem zaburzeń lękowych może bowiem powodować pojawianie się epizodów depresyjnych, które z czasem zaczną wymagać pomocy specjalisty.

Zaburzenia lękowe i ich leczenie

Kiedy zorientujemy się, że doświadczamy właśnie epizodów lękowych, najlepiej jak najszybciej sięgnąć po pomoc psychoterapeuty i psychiatry. Ten pierwszy pomoże nam ocenić stopień lęku i poznać jego przyczynę, co często pomaga powoli go zwalczyć. Psychiatra natomiast wskaże, czy konieczna w naszym przypadku będzie również farmakoterapia. Wspomagają one terapię poznawczo-behawioralną i umożliwiają codzienne funkcjonowanie przy zaostrzonych objawach. W nerwicy lękowej zazwyczaj stosuje się leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena