Tempo życia w dzisiejszych czasach jest szybsze niż kiedykolwiek wcześniej. Większość ludzi żyje w ciągłym stresie i permanentnym uczuciu napięcia, które może prowadzić do powstania wielu problemów natury psychicznej.

Data dodania: 2023-05-30

Wyświetleń: 140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Psychoterapia jako najskuteczniejsza metoda walki z zaburzeniami psychicznymi

Ciężka praca, brak czasu dla siebie oraz najbliższych, presja społeczna, a także rosnące wymagania kulturowe to tylko kilka z wielu czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób takich jak depresja, nerwica, lęki i wiele innych. Jak sobie z nimi radzić? Na to oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jak zdefiniować psychoterapię?

Psychoterapia to najskuteczniejsza i jednocześnie najpopularniejsza forma leczenia zaburzeń oraz problemów z zakresu szeroko pojętego zdrowia psychicznego.

Odbywa się ona w formie sesji terapeutycznych, podczas których terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć, a następnie przepracować jego myśli, uczucia i zachowania, które najczęściej są źródłem jego problemów.

Dodatkową rolą terapeuty jest nauka skutecznych strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, co niewątpliwie pozwoli nam stawić czoła rozmaitym problemom, tym samym wpływając na poprawę jakości naszego życia.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista w dziedzinie psychoterapii, który przeszedł odpowiednie, certyfikowane szkolenie, aby pomagać pacjentom radzić sobie z problemami emocjonalnymi i psychicznymi.

Może on stosować różne podejścia terapeutyczne, takie jak na przykład psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia psychodynamiczna, terapia gestalt oraz wiele innych.

Najważniejszym jest spasowanie właściwego nurtu psychoterapii z problemem pacjenta i jego indywidualnymi preferencjami. Dzięki renomowanym placówkom świadczącym usługi psychoterapeutyczne w praktycznie każdym dostępnym nurcie jak np. Solutio (świadczące usługi psychoterapii w Krakowie), realizacja wyżej wspomnianych założeń jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia niesie ze sobą wiele korzyści obejmujących w pierwszej kolejności pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych ze sferą psychiczną, ale także poprawę ogólnego dobrostanu, zwiększenie samoświadomości, zrozumienie i w konsekwencji zmianę negatywnych wzorców myślowych oraz zachowań, a nawet poprawę w funkcjonowaniu na poziomie relacji interpersonalnych.

Jeśli czujemy, że nasze problemy wymykają się spod kontroli, utrudniając funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia, zdecydowanie powinniśmy skontaktować się z psychologiem celem odbycia konsultacji pomagającej w identyfikacji źródła problemu i rozpoczęcia ewentualnej terapii.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena