Depresja jest jedną z najpowszechniejszych i najpoważniejszych chorób psychicznych. Niestety wciąż często bywa lekceważona i mylona ze zwyczajnym smutkiem. Znana też jako zaburzenie nastroju dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jakie obawy towarzyszą depresji i jak można sobie z nią poradzić? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Data dodania: 2023-04-03

Wyświetleń: 143

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Depresja – jakie objawy świadczą o tym, że na nią cierpisz? Wyjaśniamy

Czym jest depresja?

Depresja jest powszechnie występującym zaburzeniem nastroju – nie bez powodu zyskała miano choroby cywilizacyjnej naszych czasów. Chory odczuwa permanentny smutek i nie widzi możliwości odczuwania radości. Depresja dotyka osób w różnym wieku – niezależnie od płci czy statusu społecznego. Nieleczona może prowadzić nawet do targnięcia się na swoje życie.

Choć o depresji wiemy coraz więcej, to postawienie diagnozy nie zawsze jest łatwe. Na trudność we właściwym rozpoznaniu wpływa szerokie spektrum objawów choroby, które mogą wskazywać też na inne schorzenia. Co więcej, nierzadko chory zwleka z wizytą u specjalisty, mylnie zakładając, że smutek samoistnie przestanie mu doskwierać.

Depresja – objawy, które mogą o niej świadczyć

Zastanawiasz się, jakie objawy depresji powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty? Warto zaznaczyć, że każdy chory może je odczuwać nieco inaczej. Pierwszym sygnałem, który powinien skłonić Cię do rozpoczęcia diagnozy, jest bezsilność w wykonywaniu codziennych obowiązków. Unikanie innych ludzi, spędzanie czasu w samotności czy rezygnacja z rozrywek to zazwyczaj pierwsze symptomy pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego. Do innych, równie istotnych objawów depresji możemy zaliczyć:

– lęki,

– nieuzasadnione poczucie winy,

– dolegliwości bólowe,

– uczucie bezsilności i bezradności,

– drżenie rąk,

– zaburzenia miesiączkowania lub problem z erekcją,

– myśli samobójcze,

– ciągłe zmęczenie,

– duszności,

– problemy z koncentracją,

– bezsenność lub nadmierną senność.

Jak poradzić sobie z depresją?

Każdy objaw depresji, który utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Jeśli chcesz sobie pomóc, zwróć się do poradni psychologicznej. Rozmowa ze specjalistą i jego analiza Twojego stanu zdrowia pozwoli na postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. W zależności od zaawansowania choroby, lekarze mogą zalecić psychoterapię, farmakoterapię, a w trudnych przypadkach nawet leczenie w ośrodku zamkniętym.

Wielu specjalistów poleca też fototerapię, która może okazać się cennym wsparciem procesu leczenia depresji. Chory powinien wówczas poddać się naświetlaniom wykonanym za pomocą specjalnej lampy antydepresyjnej. Zakup urządzenia jest możliwy nawet online – w e-sklepie https://luxcure.pl/ można znaleźć certyfikowane lampy, których działanie opiera się na emisji światła zbliżonego do naturalnego.

Warto jednak pamiętać o tym, że decyzja dotycząca zakupu sprzętu musi zostać podjęta w porozumieniu z lekarzem. Specjalista powinien dopasować czas trwania fototerapii i zalecić odpowiednie parametry urządzenia. Terapia światłem nie może zastąpić innej, zalecanej przez lekarza formy leczenia depresji – może być jedynie wsparciem tego procesu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena