Schorzenia ze spektrum zaburzeń lękowych z pewnością należą do tych, które psychoterapeuci diagnozują najczęściej.

Data dodania: 2018-11-29

Wyświetleń: 1037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Leczenie zaburzeń lękowych

Są to najbardziej pospolite zaburzenia, które w mniej lub bardziej nasilonych formach towarzyszą wielu ludziom, którzy na pozór funkcjonują całkiem sprawnie. Jak z problemem radzi sobie psychoterapia? Czy jest skuteczna? Może warto leczyć lęki lekami?

Psychoterapia a zaburzenia lękowe

Niewątpliwie, leczenie zaburzeń lękowych przy pomocy psychoterapii może być bardzo skuteczne. W niektórych okolicznościach jednak pomoc psychoterapeuty nie daje oczekiwanych rezultatów. Od czego to wiec zależy? Na pewno przede wszystkim chodzi o rodzaj lęku. Zaburzeń lękowych jest całe mnóstwo, a każde z nich ma nieco inne podłoże. Niektóre schorzenia leczy się prościej, a inne wymagają więcej czasu i wysiłku. 

Ponadto, nie bez znaczenia są oczywiście również kompetencje

psychoterapeuty. Musi on posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ażeby być w stanie skutecznie leczyć pacjentów lękowych. Zadaniem psychoterapii jest między innymi zapewnienie pacjentowi spokoju, stworzenie atmosfery, w której poczuje się on bezpiecznie. W takiej sytuacji o wiele łatwiej jest prowadzić leczenie.

Czy leczenie farmakologiczne jest skuteczne?

Psychoterapia to nie jedyny sposób leczenie zaburzeń lękowych. Często stosuje się również farmakoterapię. Najlepsze efekty daje natomiast połączenie obu tych form leczenia. Jakimi lekami leczy się lęki? Oczywiście to również zależy od tego o jakich zaburzeniach lekowych mowa. Nie bez znaczenia jest również zapisanie leków. Niektórzy pacjenci biorą je regularnie, ażeby wyleczyć chorobę, a inni zażywają je sporadycznie, aby doraźnie się uspokoić.

W regularnym leczeniu używane są leki nazywane benzodiazepinami. Niemnie jednak, maksymalny czas ich zażywania jest ograniczony, gdyż leki te dość mocno uzależniają. W celu  doraźnego uspokojenia i oddalenia lęków zażywa się natomiast często hydroksyzynę. Środek ten jednak powoduje silny efekt uboczny w postaci senności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena