Czasem bywa i tak, że „zwykły dół” ciągnie się już za długo. Brakuje nam energii i jakiejkolwiek pasji w życiu. Przestaje nas cokolwiek cieszyć, a przyszłość wydaje się mieć czarne barwy. Właśnie wtedy powinniśmy zastanowić się, czy to aby nie jest ten czas, kiedy trzeba poprosić kogoś o pomoc w poradzeniu sobie z depresją.

Data dodania: 2013-04-20

Wyświetleń: 1627

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak pomóc osobie z depresją?

Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze osoba cierpiąca na depresję jest w stanie samodzielnie zebrać w sobie tyle energii i odwagi, by udać się ze swoim problemem do specjalisty. Właśnie wtedy tak bardzo ważna jest pomoc najbliższych. Oczywiście – ostateczna decyzja powinna należeć do osoby, której pomoc ma być udzielana. Nie oznacza to jednak, że czasem stan tej osoby sprawia, że to właśnie osoby najbliższe kontaktują się ze specjalistą.

Co bardzo ważne – osobie cierpiącej na depresję nie pomogą tylko i wyłącznie leki. Owszem – są one bardzo często pomocne i lekarze korzystają z nich, aby ustabilizować stan pacjenta. Jednak to, czego taka osoba potrzebuje najbardziej to psychoterapia. Jeśli stany depresyjne mają się w przyszłości nie pojawiać ponownie – potrzebne jest solidne przepracowanie tematu i ustalenie, co tak naprawdę wywołuje w tym konkretnym przypadku depresję.

Takie wsparcie najbliższych będzie bez wątpienia pomocne i kojące dla chorej osoby. Pamiętajmy jednak, że czasem nasze najlepsze chęci mogą zostać źle odebrane. Otoczmy zatem chorego zrozumieniem i cierpliwością. Często słyszane porady „weź się za siebie” czy też „weź się w garść” – są chyba najgorszymi poradami, jakie można komuś dać. A już na pewno nie mają one żadnej mocy, która mogłaby pomóc. Wręcz przeciwnie – sprawiają, że chora na depresję osoba jeszcze bardziej zamyka się w sobie i coraz trudniej jest się jej zwrócić do kogoś po pomoc.

Okazujmy zatem ciepło i zrozumienie. Dobrze będzie, jeśli skontaktujemy się ze specjalistą i umówimy chorą osobę na psychoterapię. Jednak wywieranie jakiejkolwiek presji na chorego może przynieść zupełnie niezamierzone i nieprzyjemne skutki. Warto zatem dokładnie przemyśleć każdy nasz ruch i skutki, jakie może wywołać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena