Artykuł mówiący o groźnej bakterii, która bytując w błonie śluzowej żołądka wywołuje wrzody lub chorobę nowotworową, tak niebezpieczną dla zdrowia.

Data dodania: 2010-12-19

Wyświetleń: 7312

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

*

    Kiedy boli brzuch, a zgaga nie daje spokoju, dochodzi do niestrawności, czy nudności, wiele osób takie problemy gastryczne bagatelizuje, co w konsekwencji wywołuje bardzo niebezpieczne konsekwencje. Dlatego też miewając takie ostrzegawcze objawy gastrologiczne, powinniśmy bezzwłocznie zwrócić się o poradę do lekarza gastrologa, bowiem takie objawy mogą być pierwszą oznaką występowania tak bardzo zróżnicowanej pod względem morfologicznym bakterii, jaką jest HELICOBACTER PYLORI.

**

   Na pierwszym miejscu powinno się wykonać badanie gastrofideroskopem, który ma na celu uwidocznić wnętrze żołądka. Jeśli nie ma żadnych zmian w błonie śluzowej żołądka, wykonuje się drobniuteńki wycinek za pomocą specjalnej spirali, która na swoim zakończeniu ma specjalny kleszcz, umożliwiający pobranie materiału do badania histopatologicznego. Jeśli wynik na obecność helicobacter pylori jest dodatni (+), to wówczas oznacza to, że wystąpiło zakażenie. W takim wypadku należy bezwzględnie przyjmować przepisane przez lekarza antybiotyki. Jednak należy stosować kilka rodzajów takich leków, po pierwsze na samą bakterię, zaś później na zobojętnienie kwasu solnego w żołądku. Helicobacter pylori lubi przebywać w środowisku bardzo kwaśnym, więc zastosowanie antybiotyków, które zmieniają odczyn bardzo kwaśny na  bardziej zasadowy, powoduje, że bakteria po jakimś czasie ginie.

***

    Niestety istnieją też i takie rodzaje helicobactera, gdzie pomimo zastosowanych antybiotyków, jest on tak odporny, że nie można go  unicestwić, przez co bardzo często dochodzi do choroby wrzodowej żołądka, a w najgorszym wypadku do rozwoju raka. Jednak proces rozwojowy tej najgroźniejszej choroby dzieli się na kilka etapów. Pierwszym jakby ogniwem, który daje początek rozwoju raka, jest zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, gdzie jak sama nazwa mówi za siebie, błona otaczająca żołądek stopniowo zanika, w dalszej części dochodzi do powstawania nadżerek. Z kolei z nadżerek może rozwinąć się tkanka nowotworowa, jeśli są one nieleczone.

****

   Najczęściej w gastroskopii stwierdza się zapalenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a mianowicie części przedodźwiernikowej, bądź też w pierwszym odcinku dwunastnicy. Bakteria wywołująca raka żołądka jest bardzo odporna i potrafi przetrwać nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Wówczas przeobraża się w tak zwaną postać przetrwalnikową. Infekcja następuje przez spożywanie brudnych owoców, warzyw a osoby zdrowe mogą się także zarazić od osoby zakażonej poprzez ślinę. Dlatego też przy badaniu na obecność helicobacter pylori dokonuje się dokładnych oględzin tej wydzieliny. Wiele jest różnych przypadków, gdzie leczony helicobacter pylori, mimo wszystko wywołuje wrzody, bądź raka.

*****

    Pewna młoda dziewczyna, poddana była leczeniu specjalistycznemu antybiotykami. Po trzech tygodniach terapii okazało się, że  pacjentka nadal była zarażona Helicobacter pylori. Lekarze stwierdzili, iż mogą jedynie leczyć następstwa tej bakterii, czyli wrzody żołądka, co w tym wypadku było sprawą, która budziła wiele kontrowersji w dziedzinie gastrologii. Analizując wpływ działania helicobacter pylori na organizm człowieka, można stwierdzić, iż jest to jeden z czynników, które odpowiedzialne są za powstawanie choroby wrzodowej, czy raka. Jednak nie jest to regułą, gdyż można być zakażonym a nie mieć żadnej z powyższych chorób. Ma to niejednokrotnie związek z  typem bakterii. Zakłada się, że szczepy japońskie helicobacter pylori przyczyniają się do powstawania raka żołądka. W innych łagodniejszych wypadkach można mieć jedynie przykre dolegliwości, które leczy się objawowo lekami wydawanymi na receptę. Nie raz jest tak, że obecność bakterii, nie zmusza lekarza gastrologa do podjęcia natychmiastowego rygorystycznego leczenia. Choroba wrzodowa, czy rak żołądka są  już trwałymi następstwami wynikającymi z zakażenia. Osoba chora na raka żołądka ma silne bóle brzucha, wstręt do jedzenia potraw mięsnych, w tym również  krwotoki z naciekających guzów żołądka. Leczenie raka żołądka polega na usunięciu guza, wraz z częścią zdrową błony śluzowej żołądka. Innymi słowy dokonuje się RESEKCJI tego narządu.

******

Podsumowując:

Helicobacter pylori, choć jest groźną bakterią, to jednak przy właściwym przestrzeganiu diety i leczeniu w  groźnych przypadkach, możliwe jest całkowite wyzdrowienie i powrót do zdrowia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena