Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń, schorzeń oraz różnego rodzaju nieprawidłowości obszaru ludzkiej psychiki. W zależności od rodzaju zaburzenia oraz jego nasilenia, psychoterapia wyróżnia kilka metod leczenia. Jednak psychoterapia nie ogranicza się wyłącznie do leczenia zaburzeń obszaru psychiki, wykorzystuje się ją także do wywołania zmian postawy i poprawy zdolności obcowania i radzenia sobie z problemami i emocjami. 

Data dodania: 2021-10-25

Wyświetleń: 413

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Psychoterapia i jej rodzaje. Poradnik psychiatryczny

Psychoterapia i jej rodzaje

U podstaw psychoterapii leży kilka dziedzin nauki: filozofia, psychologia oraz medycyna. Bez względu na wybraną metodę leczenia psychoterapia opiera się na bezpośrednim kontakcie psychoterapeuty i pacjenta, indywidualne lub w grupie. Psychoterapię prowadzą wyłącznie specjaliści: psycholodzy oraz psychiatrzy. W szczególnych przypadkach ich pracę wspomaga się leczeniem farmakologicznym

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia. U jej podstaw leży przeświadczenie, że zaburzenia zachowania są efektem wyuczonych reakcji człowieka na zewnętrzne bodźce. Terapia poznawczo-behawioralna stawia sobie za cel wyeliminowanie u pacjenta dotychczasowych, nieprawidłowych reakcji na określone bodźce i zamianę ich na inne. W trakcie terapii pacjent rozumie i nabywa nowych umiejętności, które pozwolą mu zmienić swoje zachowania. Metodę tę wykorzystuje się do leczenia depresji oraz lęków, zaburzeń odżywiania i stresu pourazowego oraz zaburzeń osobowości. 

Terapia humanistyczna

Terapia humanistyczna bazuje na przekonaniu, że każdy człowiek posiada zdolności i talenty, które może i powinien używać w procesie samorozwoju. W trakcie terapii do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie i empatycznie, zakładając jednocześnie, że to normy społeczne i wartości są nieadekwatne do potrzeb pacjenta. Proces samorozwoju ma wpłynąć pozytywnie na postrzeganie świata zewnętrznego. Terapię humanistyczną wykorzystuje się w leczeniu nerwic, stanów lękowych, depresji i zaburzeń odżywiania o różnorodnym podłożu przyczynowo-skutkowym. 

Psychoterapia Gestalt

Psychoterapia Gestalt opiera się na przekonaniu o złożoności człowieka. Jej celem jest podnoszenie samoświadomości pacjenta, która ma mu ułatwić rozwiązywanie problemów i czerpanie radości z życia. Wiara we własne możliwości ma na celu osiągnięcie harmonii, poznanie prawdy o sobie, poznanie swoich ograniczeń i pogodzenie się z nimi. Metodę tę stosuje się w leczeniu wszystkich problemów psychologicznych i wewnętrznych konfliktów, natomiast rzadko się ją stosuje w leczeniu uzależnień. 

Psychoterapia systemowa

Psychoterapia systemowa polega na leczeniu grupowym, stosowana jest zwykle w rozwiązywaniu problemów małżeńskich i rodzinnych. Ma ona na celu poprawę relacji w rodzinie i związkach, wykorzystując jako narzędzie lepszą komunikację oraz wprowadzenie jasnych zasad i struktur zależności. Tego rodzaju psychoterapia systemowa stosowana jest również indywidualnie, jeżeli rokuje lepsze wyniki. 

To tylko niektóre z przykładów psychoterapii, jest ich znacznie więcej. Dowiesz się o nich ze strony internetowej radomskiego psychiatry - lek. Macieja Grabowskiego. Należy jednak pamięteć, że tylko lekarz terapeuta wybiera najbardziej adekwatną metodę do sytuacji pacjenta.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena