Każde rozstanie ma swoje etapy, są to zaprzeczenie, złość, targowanie się, depresja i na koniec akceptacja. Czas potrzebny na przejście do kolejnego etapu może się znacznie różnić. Kiedy kończy się krótkotrwały związek, osoba może czuć się dobrze po kilku dniach, ale kiedy kończy się długotrwały związek, pełne wyleczenie może zająć lata. 

Data dodania: 2023-06-08

Wyświetleń: 120

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rozstanie – jak psychoterapia indywidualna może pomóc?

Zwłaszcza w przypadku długotrwałych związków, rozstania mogą prowadzić do zakończenia wspólnych przyjaźni, kwestii związanych z opieką nad dziećmi i problemów finansowych.

Jeśli masz trudności z przejściem do kolejnego etapu po rozstaniu, oto kilka oznak, że powinieneś zasięgnąć porady ze specjalistą i zgłosić się na terapię indywidualną do psychoterapeuty – twierdzi psycholog z Centrum Nowa.

Wycofujesz się z grona ważnych dla Ciebie osób

Podczas rozstania możesz czuć, że twoja tożsamość jest związana z ex, a zastanawianie się, jak iść naprzód, może wydawać się przytłaczające. Jednak unikając ludzi, którzy cię kochają i cenią, pozbawiasz się ich miłości, wsparcia i troski, które są niezbędne do powrotu do zdrowia. Może to być fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i finansowo stresujący proces, dlatego psychoterapia indywidualna może w takim przypadku zapewnić bezpieczne miejsce do omówienia swoich obaw, myśli i uczuć – komentuje terapeuta z Centrum Nowa w Warszawie.

Nie możesz prawidłowo funkcjonować.

Zwłaszcza po długotrwałym związku rozstanie może sprawić, że poczujesz, jakby twoje życie się rozpadało. Możesz mieć kłopoty w pracy, wdawać się w kłótnie z członkami rodziny lub mieć trudności z prawidłowym jedzeniem lub spaniem. Czasami radzenie sobie z bólem po rozstaniu może obejmować niezdrowe mechanizmy radzenia sobie, takie jak alkohol, tabletki na receptę lub narkotyki. Jeśli rozstanie wpływa na jakość życia, konieczne jest poszukiwanie wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Niezależnie od tego, czy rozważasz terapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną czy poradnictwo małżeńskie, terapia może zapewnić bezpieczne miejsce do zbadania bólu związanego z rozstaniem, jednocześnie ucząc się, jak skutecznie radzić sobie z trudnymi emocjami, budować odporność i cieszyć się niezależnością.

Nie możesz przestać romantyzować związku

Romantyzowanie swojego byłego tylko utrudnia radzenie sobie z rozstaniem. Pogodzenie się z decyzją wymaga zdjęcia byłego z piedestału i zaprzestania idealizowania zarówno jego, jak i związku. Zwłaszcza jeśli miałeś trudny związek, zmagałeś się z kwestiami intymności lub doświadczyłeś niewierności, ważne jest, aby cofnąć się o krok i ponownie przeanalizować swój związek.

Praca z terapeutą może pomóc ci zmienić postrzeganie związku, rozpoznać wady byłego i pogodzić się z problemami w związku – twierdzi terapeuta z Centrum Nowa w Warszawie. Dodatkowo możesz nauczyć się na nowo tworzyć zdrowe relacje, nauczyć się opracowywać zdrowe strategie radzenia sobie w przyszłości. Terapeuta może pomóc ci zdefiniować twoje cele i wyjaśnić, co oznacza dla ciebie zdrowy związek. Terapeuta jest nie tylko po to, by słuchać - zapewnia także neutralną perspektywę, której bliscy przyjaciele i członkowie rodziny mogą nie być w stanie zaoferować. Ostatecznie terapia indywidualna może pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i odzyskaniu siły po zakończeniu związku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena