W ostatnim czasie, szczególnie podczas pandemii, dużo usług przeniosło się do świata wirtualnego. Zjawisko to nie ominęło również branży psychoterapeutycznej. Zobaczmy, czym charakteryzuje się psychoterapia przez Internet i kto to jest psychoterapeuta online.

Data dodania: 2022-04-07

Wyświetleń: 386

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Psychoterapia przez Internet

Psychoterapia przez Internet - co to?

Psychoterapia to proces, który opiera się na serii spotkań terapeuty ze swoim pacjentem. Podczas każdej sesji obie strony starają się wspólnie rozwiązać problemy pacjenta. Jest to możliwe dzięki stopniowemu nawiązywaniu relacji terapeutycznej i wzajemnego zaufania. Zazwyczaj pierwsze spotkania poświęcone są na określeniu charakteru kłopotów pacjenta oraz ich przyczyn, a także przedstawieniu oczekiwanych efektów psychoterapii, natomiast dalsze sesje to praca nad pokonaniem tych problemów.

Praca ta opiera się głównie na rozmowach terapeuty z pacjentem, jednak wielu specjalistów wykorzystuje również inne metody podczas sesji, np. rysowanie czy pisanie. Do każdego pacjenta dobrane są indywidualne metody i techniki terapeutyczne odpowiadające jego problemom.

Psychoterapia może przyjmować różne formy np. spotkania mogą odbywać się indywidualnie lub w grupie. Oprócz tego, psychoterapia może być prowadzona stacjonarnie lub online. W tym drugim przypadku, podczas spotkań wykorzystywane są wszelkie zdobycze technologii - czaty, rozmowy telefoniczne, rozmowy wideo czy specjalne platformy umożliwiające na udostępnianie materiałów terapeutycznych. Psychoterapia przez Internet jest idealną alternatywą dla stacjonarnej psychoterapii dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą dotrzeć do miejsca przeprowadzania terapii lub mają napięty grafik i szukają elastycznych rozwiązań.

Psychoterapia może być samodzielną metodą leczenia lub być jedynie elementem terapii np. obok leczenia farmakologicznego. Warto również podkreślić, że aby skorzystać z psychoterapii wcale nie trzeba doświadczać zaburzeń psychicznych. Można również uczęszczać na nią, aby poprawić jakości swojego życia, zyskać motywację czy zwiększyć pewność siebie.

Psychoterapeuta online - kim jest?

Do prowadzenia psychoterapii są uprawnione jedynie osoby, które są specjalistami w zakresie znajomości ludzkiej psychiki - należą do nich lekarze, psycholodzy oraz psychoterapeuci. To bardzo ważne, ponieważ tylko eksperci mogą poprawić stan pacjenta. Psychoterapia u osoby niekompetentnej może przynieść więcej szkody niż pożytku i pogorszyć zdrowie psychiczne uczestnika terapii. Zasady te są jednakowe, niezależnie od tego czy psychoterapia prowadzona jest stacjonarnie czy jest to psychoterapia przez Internet. Psychoterapeuta online powinien posiadać odpowiednie wykształcenie oraz bogatą wiedzę popartą doświadczeniem. Psychoterapeuta online musi również cały czas podnosić swoje kompetencje np. poprzez uczestnictwo w kursach czy konferencjach naukowych.

Psychoterapia przez Internet - jak szukać?

Wpisując w wyszukiwarkę hasła takie jak: „psychoterapia przez Internet” lub „psychoterapeuta online” otrzymamy bardzo dużą liczbę wyników. Mnogość ofert wynika z faktu iż jest to dziedzina, która prężnie się rozwija oraz z tego, że forma online umożliwia współpracę nawet jeśli psychoterapeuta online i pacjent znajdują się na dwóch różnych końcach Polski.

Pośród wyników znaleźć będzie można m.in. strony, które udostępniają różne kursy opracowane przez ekspertów klinicznych, a ich podstawą jest terapia poznawczo-behawioralna (TPB). Jest to bardzo skuteczny rodzaj terapii leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań. Terapia poznawczo-behawioralna (TPB) skupia się na zmianie błędnego, rodzącego ból sposobu myślenia, aby uzyskać poprawę nastroju i zachowania. Wybór kursu powinien być podyktowany osobistymi preferencjami i potrzebami pacjenta, a przede wszystkim tym, czy poradzi on sobie sam ze swoim problemem poprzez przepracowanie wszystkich materiałów i ćwiczeń, czy potrzebuje do tego bezpośrednich konsultacji ze specjalistą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena