Proces osiągania celów i uczenia się jest następujący: tworzysz myśl, podejmujesz działanie w oparciu o tę myśl, działanie zostaje zautomatyzowane i umieszczone w podświadomości. Jeśli jest wykonywane odpowiednio długo - formuje się nawyk. Twój cichy sługa, podświadomość, wykonał to, co do niego należało.
Zastanów się nad tym chwilę. Po pierwsze, jeżeli myślisz o tym, czego nie chcesz w swoim życiu, to musisz stworzyć w umyśle obraz tej rzeczy. Umysł nie potrafi nie myśleć o czymś. Dowód? Nie myśl, nie próbuj myśleć, absolutnie powstrzymaj się od myślenia o czerwonym, pokrytym białymi plamkami muchomorze!
Pomyślałeś, prawda?
Myśli utrzymywane w umyśle mają wpływ na Twoje działanie. To chyba oczywiste. Każde działanie jest poprzedzone myślą, czy to świadomą, czy to nieświadomą. Myśląc odpowiednio długo w pewien określony sposób, czyli innymi słowy utrzymując odpowiednio długo pewną określoną umysłową postawę sprawiasz, że podejmowane przez Ciebie działanie odzwierciedla ją coraz lepiej, i staje się coraz bardziej nawykowe, automatyczne.
Staje się częścią Twojego układu nerwowego. Posługując się analogią do świata komputerów - najpierw było uruchamiane oprogramowaniem, a teraz stało się częścią komputera, jego fizycznym elementem, kawałkiem elektroniki.
Niektóre badania sugerują, że około 90% naszego zachowania jest nawykowe. Przerażające? Cóż, niekoniecznie.
Po prostu zdaj sobie sprawę z tego, że jesteś sterowany własnymi nawykami, przyjrzyj się im, przeanalizuj, sprawdź, jakiego rodzaju myśli stały się przyczyną ich sformowania. Następnie uświadom sobie, że jeśli chcesz, aby Twoja przyszłość była inna od teraźniejszości, to nie możesz robić tego samego co dotychczas.
Jeżeli nie zmienisz myślenia, to Twoja przyszłość będzie taka sama jak Twoja teraźniejszość. Zastanów się więc nad wytworzeniem w sobie nowych nawyków, które pozwoliłyby Ci zrealizować Twój cel.