Już na początku XX wieku naukowcy zaczęli zastanawiać się, jakie rodzaje inteligencji można wyróżnić wśród ludzi i jaki mają one wpływ na karierę. Dziś, po latach badań, bez problemu można wyróżnić 8 podstawowych typów inteligencji, które w głównej mierze odpowiadają za to, jakim jesteśmy człowiekiem i jak może wyglądać nasza kariera zawodowa.

 

Data dodania: 2022-08-08

Wyświetleń: 419

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje inteligencji i ich wpływ na karierę

Rodzaje inteligencji wśród ludzi

Psychologów można podzielić pod względem rozróżniania inteligencji na dwa rodzaje. Pierwszym jest typ, który uważa, że inteligencja jest dynamiczna i przez całe życie może się rozwijać, z kolei drugi uważa, że inteligencja jest czynnikiem genetycznym.

Naukowcy, którzy uważają, że inteligencję da się rozwijać, dzielą ją na 8 podstawowych rodzajów:

  • Inteligencję językową. Odpowiada za łatwość przyswajania wiedzy z zakresu języków obcych, czerpania przyjemności z zabawnych żartów i łatwości argumentacji swojego zdania. Ten typ inteligencji sprawdza się jako pisarz, poeta, redaktor, publicysta.
  • Inteligencję logiczno-matematyczną. Ludzie z tym typem inteligencji mają skłonności do koncepcyjnego i abstrakcyjnego myślenia, są dociekliwi i często korzystają z logiki i schematów. Główną rozrywką dla takich osób są zagadki logiczne i gry zmuszające do myślenia. Najlepiej sprawdzą się w zawodach matematyka, fizyka, lekarza, księgowego i detektywa.
  • Inteligencję wizualno-przestrzenną. Ten typ inteligencji występuje szczególnie u osób, które potrafią myśleć obrazowo. Ludzie ci są wrażliwi na szczegóły, bez problemu przedstawiają swoje myśli w sposób rysunkowy i odnajdują się w trójwymiarowej przestrzeni. Dobre zawody dla tego typu ludzi to architekt, malarz, chirurg, mechanik, fotograf.
  • Inteligencję ruchową. Są to ludzie, którzy czerpią radość z ruchu i tworzenia rzeczy własnymi rękoma. Mają dobre wyczucie czasu i są przestrzennie zorganizowane. Dobre zawody dla tego typu ludzi to tancerz, aktor, fryzjer, choreograf.
  • Inteligencję muzyczną. Inteligencja muzyczna pozwala ludziom bez problemu odtwarzać usłyszane melodie, rozpoznawać dźwięki, a także rytmy i tonacje. Najlepszymi zawodami dla ludzi z rozwiniętą inteligencją muzyczną są kompozytor, dyrygent, twórca instrumentów.
  • Inteligencję interpersonalną. Inaczej inteligencja międzyludzka. Odpowiada za komfort przebywania w towarzystwie innych ludzi oraz odczytywanie ich emocji. Dzięki tej inteligencji ludzie są komunikatywni, mają predyspozycje do pracy w zespole i rozwiązywania problemów. Najlepsze zawody dla ludzi o silnej inteligencji interpersonalnej to menadżer, specjalista PR, nauczyciel, psychoterapeuta.
  • Inteligencję intrapersonalną. Inteligencja wewnętrzna pozwalająca analizować własne przeżycia i problemy. Osoby z tą inteligencją są wrażliwe, wstydliwe i lubią pracować w samotności. Odpowiadające zawody dla takich ludzi to teolog, psychoterapeuta, filozof, freelancer.
  • Inteligencję przyrodniczą. Są to osoby, które lubią przebywać na świeżym powietrzu i obserwować naturę. Wierzą, że natura i ekologia jest konieczna do zdrowego życia i starają się zaszczepiać ją w innych ludziach. Odpowiednie zawody dla takich ludzi to weterynarz, ogrodnik lub leśnik.

Oprócz wyżej wymienionych można znaleźć kilka innych rodzajów inteligencji, które bez problemu znajdziesz w swoim codziennym zachowaniu. Jednak ten artykuł skupia się na inteligencji, która ma wpływ na naszą karierę zawodową.

Test IQ — czy działa i czy warto go zrobić przed aplikowaniem do pracy?

Pierwsze testy IQ pojawiły się w połowie XX wieku, kiedy to jeden z niemieckich badaczy postanowił sprawdzić, jak rozwija się inteligencja u dzieci i dorosłych. Stworzył wtedy pierwszy test, który nie do końca działał jak należy. Nie odróżnił wyników dzieci i dorosłych, przez co trudno było zauważyć wyniki ponadprzeciętne wśród najmłodszych uczestników testu IQ. Dopiero po kilku latach, test został odpowiednio dostosowany, dzięki czemu naukowcy byli w stanie mierzyć inteligencję ludzi.

Dzisiejsze testy IQ działają bardzo dobrze, jednak wybierając test, który chcesz wykonać, zwróć uwagę na jego wiarygodność i rzetelność. W internecie można znaleźć mnóstwo stron, które obiecują, że dany test przedstawi prawdziwy wynik dostosowany do Twojego poziomu inteligencji.

Jeśli planujesz aplikować do pracy, również możesz taki test wykonać. W przypadku gdy Twój wynik okaże się wyższy od przeciętnej, możesz go pokazać pracodawcy, dzięki czemu zyskasz dodatkowe punkty podczas rekrutacji.

Gdy natomiast jesteś członkiem Mensy, wtedy Twoja aplikacja może mieć priorytetowe znaczenie w rekrutacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena