Form i rodzajów terapii jest wiele. W tym wpisie omówimy pokrótce, czym jest i jak wygląda terapia rodzin.

Data dodania: 2016-11-07

Wyświetleń: 1493

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Terapia rodzin - kilka słów o niej

Czym jest terapia rodzin?

Terapia rodzin to jak sama nazwa wskazuje terapia skierowana dla rodzin. W sesji terapeutycznej najczęściej bierze udział cała rodzina. To żeby cała rodzina brała udział w terapii, jest o tyle ważne, że rodzina tworzy pewien system powiązań i każda z osób w jakiś sposób na siebie wpływa. Często więc, problemy jednego z domowników, wpływają na jakość życia innych członków rodziny. Warto więc by każdy domownik brał w niej udział i dołożył cegiełkę od siebie oraz miał wkład w znalezieniu rozwiązania problemów rodzinnych.

Kto i kiedy powinien skorzystać z terapii rodzin?

Z terapii może skorzystać każda rodzina, która odczuwa, że ma jakiś problem do wspólnego przepracowania. Czasami problemy jednego z członków rodziny są na tyle duże, że wpływają negatywnie na resztę domowników. Mogą one wynikać z choroby, nałogów, czy kłopotów w pracy. Często w tego typu sytuacjach, unika się rozmów, gdyż nie chce się prowokować kolejnych kłótni. Na dłuższą metę nie rozwiązuje to jednak problemu. Dlatego warto zastanowić się nad podjęciem terapii rodzin.

Problemy w rodzinie mogą wynikać także z wielu innych kwestii. Mogą towarzyszyć okresowi dojrzewania dzieci, śmiercią jednego z członków rodziny czy choćby osłabieniem się relacji. W tych i wielu innych sytuacjach, rozpoczęcie terapii rodzinnej, jest sposobem, na możliwie szybkie rozwiązanie problemów i przywrócenie pozytywnych relacji w domu.

Jak wygląda sama sesja?

Zazwyczaj jedna sesja terapii rodzin trwa 90 minut i jest prowadzona w jednej z dwóch form. Pierwszą z nich jest sesja z jednym lub dwoma terapeutami, drugą sesją z terapeutą prowadzącym oraz kilkuosobowym zespołem osób „odzwierciedlających”.

Zespół odzwierciedlający składa się z terapeutów, którzy bezpośrednio nie prowadza terapii. Są jedynie obserwatorami, którzy w razie potrzeby, na prośbę terapeuty prowadzącego lub jednego z członków rodziny, przedstawiają swój komentarz lub refleksje na dany temat. Ich zadaniem jest obserwowanie sytuacji z dystansu, żeby w razie potrzeby spojrzeć na problem z innej perspektywy lub zauważyć jakiś aspekt, który umknął osobie prowadzącej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena