Zdrada jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków. Niektórzy zajmują się szukaniem przyczyn niewierności, a terapeuci małżeńscy starają się odpowiedzieć na pytanie, czy związek doświadczony w ten sposób daje się utrzymać? Jedno jest pewne – nigdy już nie będzie tak, jak przed zdradą, ale wydaje się, że nie zawsze musi być gorzej.

Data dodania: 2017-01-31

Wyświetleń: 896

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Zdrada – jak wygląda terapia par w Warszawie?

Warszawa jest tym miastem, gdzie problem zdrady najczęściej znajduje swój finał u terapeutów par. Wypracowano kilka modeli zachowań w takiej sytuacji i – co nie dziwi – zależą one między innymi do tego, czy związek jest sformalizowany, czy nie, od stażu związku czy od tego, w jaki sposób partnerzy oceniają nawzajem swoje zachowanie. Faktycznie – są sytuacje, w których utrzymanie dalszej relacji jest bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe, a dotyczy to przede wszystkim osób, które zdrady dopuściły się kilkakrotnie. Podważone zaufanie partnera bardzo trudno jest odzyskać, a przede wszystkim to jest celem terapii par. Warszawscy terapeuci podkreślają jednak, że bez zrozumienia przyczyn, nie można jednoznacznie określić, czy utrzymanie związku ma sens.

Zdrada zdradzie nierówna

Niektóre osoby mają typową „osobowość singla” – nawet będąc w stałym związku, nie przestają szukać nowych doznań. Jeśli komunikacja między dwojgiem partnerów jest dobra, to do zdrady często nie dochodzi: zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, seksualnych czy po prostu spełnianie różnego rodzaju zachcianek partnera może być spoiwem cementującym związek. Czasem do zdrady dochodzi w związkach na odległość, a w takich przypadkach jest to raczej akt wymuszony fizjologią, czasem natomiast zdrada jest świadomym wyborem dokonanym pod wpływem niezaspokojenia pewnych potrzeb emocjonalnych. Po zlokalizowaniu przyczyn niewierności terapeuta może pomóc parze odbudować związek – oczywiście w nowej sytuacji partnerzy sami muszą jeszcze raz określić swoje role w związku, ustalić własne wymagania, oczekiwania i możliwości.

Nigdy nie jest łatwo

Zdrada w związku nie jest czymś, z czego można się po prostu otrząsnąć, albo taki akt puścić w niepamięć, ponieważ zadawnione, a nierozwiązane konflikty, nawet skrzętnie ukrywane, mogą rzutować na jakość wspólnego życia. Rozwiązanie problemu zdrady i tego, co wynika z jednorazowego aktu niewierności, często wymaga wielomiesięcznej pracy. Związek po takim doświadczeniu nie wraca nigdy do poprzedniego stanu, ale w przypadku par, które mimo takiego problemu zdecydowały się podjąć trud określenia się na nowo (a wysiłek tutaj musi dotyczyć obojga partnerów), zaobserwować można nie tylko, że do zdrady po raz kolejny dochodzi bardzo rzadko, ale zdecydowanie poprawia się komunikacja między partnerami. Choć jest to już związek ukonstytuowany na nowych zasadach, to jednak dzięki terapii par można wyprowadzić go ze zdrady obronną ręką i odbudować pełnię zaufania między partnerami. Nie bez powodu mówi się, że związek, w którym partnerzy nie doświadczyli wspólnych problemów, jest zwykle dużo słabszy od doświadczonego.

Licencja: Creative Commons