Ledwie udało nam się – a pewnie i to nie do końca – uporać ze stygmatyzacją osób szukających profesjonalnego wsparcia u psychologa, a już trzeba walczyć z kolejnym mitem. Bo to przecież nie jest tak, że po serii wizyt u psychologa nie ma się już żadnych problemów.

Data dodania: 2022-01-31

Wyświetleń: 425

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Terapia nie kończy się na wizycie u psychologa

U psychologa: diagnoza, terapia i instrukcja

Wizyta u psychologa zawsze musi w pierwszej kolejności doprowadzić do rozpoznania problemu. Owszem, pacjent w gabinecie może mieć własne zdanie na temat tego, co mu dolega, natomiast psycholog w stawianiu diagnoz kieruje się obiektywnymi kryteriami, które obejmują zgłaszane objawy, ale też dodatkowe informacje. Kolejnym krokiem jest terapia. Może ona przyjmować formę indywidualną lub grupową, przy czym tutaj wybór konkretnej ścieżki jest zawsze kwestią indywidualną. Psychoterapia Warszawa dopasowywana jest do potrzeb pacjenta, ale też wybór musi brać pod uwagę jego poczucie komfortu. Te dwa etapy są jednak dość oczywiste – diagnoza i profesjonalna terapia stanowią sporą część sukcesu, ale nie przesądzają o wyniku. Aby możliwe było pokonanie problemu, trzeba jeszcze przygotować szczegółową instrukcję dla pacjenta.

Pacjencie, pomagaj sobie sam

Powiedzmy otwarcie: sesja, jaką może przeprowadzić polecany psycholog Warszawa czy różnego rodzaju terapie grupowe mają olbrzymi potencjał, jednak mają też swoje ograniczenia, które wynikają czy to z czasu trwania, czy nawet faktu, że odbywają się w ściśle wyznaczonym momencie i miejscu. Z punktu widzenia zdrowia pacjenta niezbędne jest więc wyposażenie go w narzędzia, które będą pomocne zawsze i w każdym okolicznościach.

To jasne, że nie chodzi o przekazanie pacjentowi pełnego warsztatu pracy psychologicznej – to niemożliwe. To, co można zrobić, to zapewnić pacjentowi skuteczne narzędzia pozwalające na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zwiększające skuteczność regularnie podejmowanej terapii czy dodatkowo indywidualizujące wpływ zajęć grupowych. Tutaj warsztat jest bardzo bogaty ze szczególnym naciskiem na rozwijającą się w ostatnim czasie terapię behawioralno-poznawczą (CBT) mającą zastosowanie w rozwiązywaniu wielu problemów natury psychologicznej.

Dlaczego pacjent musi być aktywny?

Aktywizacja pacjenta jest wymagana, ponieważ bez tego żadna terapia nie będzie skuteczna. Już jakiś czas temu zdano sobie sprawę, że na przykład w przebiegu depresji, leki u wielu pacjentów nie pozwalają na uzyskanie trwałej poprawy. Dziś mówi się niekiedy, że dzięki nim kupuje się czas, który można wykorzystać na pracę nad sobą. Tutaj z kolei przydaje się pomoc psychologia i psychoterapeuty, którzy są w stanie zasugerować konkretne środki oddziaływania psychologicznego już w pierwszej linii.

Następnie należy uwzględnić samodzielny wysiłek pacjenta. Na ten temat prowadzi się wiele intensywnych badań, które źródeł skuteczności takiego podejścia doszukują się w powstawaniu silnej motywacji wewnętrznej, w odzyskaniu zdolności do skupiania uwagi czy prowadzenia dialogu wewnętrznego. Zapewne każda z tych opcji jest prawdziwa w jakiejś części, natomiast w praktyce psychologicznej liczy się to, że ograniczenie się tylko do wizyt kontrolnych u psychologa, sprawia, że rokowanie jest znacznie słabsze niż w przypadku wprowadzenia psychoterapii indywidualnej lub grupowej.

Do dobrego psychologa nie trzeba często wracać

O ile na pierwszych etapach współpracy konieczne będą zapewne dość regularne spotkania z psychologiem, bo to pozwala kształtować postępowanie terapeutyczne, to z czasem odpowiednio prowadzony pacjent, nawet uczestnicząc w regularnych warsztatach czy spotkaniach w grupie, nie musi już tak często konsultować się z psychologiem. To oczywiście nie oznacza, że jego wizytówkę można już wyrzucić – wiele problemów natury psychologicznej ma pewną tendencję do nawrotów i choć prawidłowo prowadzone wracają rzadko, to nie jest to całkowicie wykluczone. To, co ważne, to podjęcie wczesnych działań i pamięć o tym, że terapia psychologiczna nie trwa tygodnia ani miesiąca. Tak naprawdę dbałość o zdrowie psychiczne trzeba przejawiać codziennie, a psycholog może w tym bardzo pomóc.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena