Wybierasz leki? Unikaj reklam!W każdym paśmie reklamowym, czy to w radio, czy telewizji, sporą część zajmują materiały promocyjne przygotowane na zlecenie producentów leków czy suplementów diety. 

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 3406

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nietrudno uwierzyć w zalecenia wydawane przez znanych aktorów czy sportowców, a także „lekarzy” (bo to tylko aktorzy, którzy lekarzami zgoła nie są). Tylko czy należy w to wierzyć?

Reklama reklamą, wiedza wiedzą
Kiedy zbieraliśmy opinie o preparatach leczniczych do strony Znamlek.pl wiedzieliśmy, że spora część reklam mówi o niepotwierdzonych działaniach lub wręcz pobożnych życzeniach producenta, a nie rzeczywistym oddziaływaniu preparatu na organizm. Stworzyliśmy stronę, której celem jest zbieranie rzetelnych opinii – nie było to łatwe, ale dzięki naszej pracy możecie Państwo znaleźć wiarygodne opinie o lekach.


Brak zależności to większa wiarygodność
Wiele podobnych portali jest szczodrze sponsorowanych przez importerów lub producentów leków. To tak samo, jak z „niezależnymi doradcami finansowymi”, którzy dziwnym trafem zawsze polecają produkty tylko jednego banku: zależność taka wyklucza jakąkolwiek wiarygodność. W takich przypadkach wszystkie opinie czy porównania są jedynie formą reklamy – uprawianą mniej lub bardziej jawnie. Opinie o lekach czy suplementach nie mogą pochodzić od osób, które na nich zarabiają – my nie prowadzimy sprzedaży leków, nie produkujemy ich ani nie jesteśmy podmiotem zależnym od żadnej z tych firm – zbieramy opinie użytkowników preparatów, którzy mogą wyrazić swoje subiektywne opinie.


Im więcej opinii, tym bezpieczniejszy wybór
Działanie leków i suplementów często różni się w zależności od indywidualnych preferencji – w reklamie usłyszycie Państwo, że 90% badanych potwierdza skuteczność, ale nigdy nie dowiecie się Państwo, jak zostało to zmierzone. Zamiast publikować niemożliwą do weryfikacji statystykę liczbową, lepiej przygotować opisowe recenzje – to właśnie dzięki nim możecie się Państwo dowiedzieć, czy krem jest skuteczny na tłustej albo suchej cerze, a suplement działa lepiej popity wodą czy herbatą. Być może właśnie takich informacji brakuje Państwu w reklamach.


Oczywiście producenci specyfików nie mają żadnego powodu, aby podawać więcej informacji o swoich wyrobach – wiedzą o nich wszystko, ale im zależy na sprzedaży, a Państwu powinno zależeć na tym, aby stosowane przez Państwa suplementy czy preparaty lecznicze były nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. O tym jednak nie można przeczytać w materiałach promocyjnych!


Porównywanie produktów to same korzyści
Możecie oczywiście Państwo polegać na reklamach i gazetkach reklamowych, ale my zebraliśmy kilka tysięcy produktów, tworząc ich opisy i kompletując opinię – większość z tych specyfików nigdy nie była reklamowana, a są wśród nich takie, które cieszą się o wiele lepszą opinią wśród pacjentów, niż ich droższe, głośno reklamowane odpowiedniki. Porównywanie produktów pozwala Państwu na podejmowanie lepszych decyzji – wybieranie mniej szkodliwych leków, tańszych i bezpieczniejszych dla wątroby suplementów czy trwalszych kosmetyków. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do Państwa – nigdy niczego nie narzucamy, nie sugerujemy, nie faworyzujemy żadnego z produktów – to Państwo na podstawie subiektywnej oceny opinii innych osób dokonujecie wyboru. To materiał bogatszy niż hasła reklamowe i przede wszystkim mający wiele więcej wspólnego z rzeczywistością.

Niestety – w leczeniu nie można liczyć na cuda, choćby obiecywał je Państwa ulubiony celebryta. W tej branży liczy się skuteczność, a tej nie oceniają aktorzy z reklam, tylko osoby stosujące dany produkt.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena