W aptece i spotach reklamowych widzisz kolorowe pudełka z magnezem, który ma być odpowiedzią na problemy ze stresem, skurczami, brakiem koncentracji. Nie wiesz, czy zdecydować się na suplement diety czy lek, a może zastanawiasz się, jaką dawkę powinieneś wybrać?

Data dodania: 2020-11-12

Wyświetleń: 604

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać dobry magnez w tabletkach? Podpowiadamy!

Decydując się na preparat, który ma uzupełnić niedobory danego składnika, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego określenie. Leki znacząco różnią się od suplementów diety. Jak więc wybrać dobry magnez w tabletkach?

Czym jest suplement diety?

Zgodnie z definicją, suplement diety to środek spożywczy, służący do uzupełnienia naszego codziennego jadłospisu o dane substancje. Ich forma ma pozwolić na łatwe dawkowanie, a skład ma spełniać normy spożywcze, a nie farmaceutyczne. Za ich wprowadzenie do obrotu oraz kontrolę jakości odpowiada w naszym kraju Główny Inspektorat Sanitarny. Przepisy dotyczące produkcji i sprzedaży suplementów diety są mniej restrykcyjne niż w przypadku leków. Ich działanie nie jest potwierdzone tak wieloma badaniami i analizami, a składniki mogą nie być tak samo przyswajalne.

Czym jest lek i czym różni się od suplementu diety?

Za wprowadzenie do sprzedaży, rejestrację i sprawdzenie jakości leków odpowiada w Polsce Główny Inspektorat Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych. Producentów obowiązują ścisłe normy i zasady. Działanie leków jest też potwierdzone licznymi badaniami, a skład sprawdzony i dokładnie podany na ulotce. Mają one działanie, które ma zapobiegać chorobom lub leczyć. Nie są traktowane jak produkt spożywczy, ale leczniczy, dlatego muszą spełniać reguły zapisane w prawie farmaceutycznym. Tego typu preparaty zazwyczaj nie mają kolorowych opakowań i reklamujących działanie dopisków. Muszą posiadać numer oraz szczegółowe informacje dotyczące dawkowania, przeciwwskazań, skutków ubocznych i przedawkowania.

Czym różnią się od suplementów diety? Ich skład jest dobrej jakości i ma potwierdzone działanie. Jego stosowanie jest bezpieczne i skuteczne.

Dobry magnez w tabletkach będzie więc spełniał wymogi leku i odpowiadał dawce dziennego spożycia odpowiedniej dla naszego wieku i płci.

Jaką dawkę magnezu w tabletkach wybrać?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, dlatego z tego względu powinniśmy dobrać jego odpowiednie dawkowanie, które najlepiej skonsultować z lekarzem.

Przyjmuje się, że dorosłe, zdrowe kobiety powinny przyjmować 300-320 mg magnezu dziennie, a mężczyźni 400-420 mg. Przy uwzględnianiu optymalnej dawki, pamiętajmy także, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek pokrywa również zdrowa dieta bogata np. w kakao, gorzką czekoladę, kaszę gryczaną, migdały, orzechy, nasiona strączkowe i owoce morza.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena