Suplementy diety są kontrowersyjnym tematem. Jedni eksperci twierdzą, że są one niezbędne, inni zaś, że więcej z nich szkody, niż pożytku. Czy każdy powinien suplementować dietę? Oto dwie odpowiedzi, które rozwiążą problem, ale nie zadowolą nikogo. 

Data dodania: 2024-03-11

Wyświetleń: 241

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy każdy powinien brać suplementy? Dwie odpowiedzi, które nikogo nie zadowolą

Dlaczego każdy powinien zainteresować się suplementacją diety?

W przekazie marketingowym używa się wielu sformułowań, które mają uzasadniać, dlaczego należy zainteresować się suplementacją. W praktyce wszystkie one sprowadzają się do prawdziwego skądinąd twierdzenia o tym, że nikt dziś nie ma optymalnej diety.

U niektórych osób wynika to z nieświadomości, u innych z wyboru niskiej jakości jedzenia, jest też spora grupa osób, które na talerzu mają mniej więcej to, co należy, ale ze względu na choroby czy zwyczajny stres nie radzą sobie z trawieniem. Mówiąc inaczej – z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że chyba każdy w ciągu życia doświadczy mniej lub bardziej poważnych niedoborów składników odżywczych.

Dobre jakościowo suplementy, które zostały wyskalowane pod kątem uzupełnienia nieoptymalnej diety w konkretne składniki odżywcze (sprawdź, jak pod tym względem zaprojektowane są na przykład Skoczylas suplementy), są po prostu najmniej inwazyjnym, najbezpieczniejszym i odpowiednio skutecznym sposobem zaspokojenia takich potrzeb. I właśnie dlatego każdy powinien zainteresować się suplementami – nawet jeśli nie na już, to po to, żeby łatwiej było sobie w przyszłości poradzić w sklepie.

Dlaczego niekoniecznie musisz mieć suplementy w szafce

To prawda, że warto wiedzieć to i owo o suplementach, orientować się w ofercie, a Skoczylas sklep dodać sobie do zakładek. Z drugiej strony – to nie tak, że już teraz trzeba kupić wszystko, co w sklepie jest.

Niedobory pokarmowe nie towarzyszą ludziom przez cały czas i na przykład ich większe nasilenie widać pod koniec zimy, kiedy dieta jest niezbyt różnorodna i raczej uboga. Jednak w cieplejszej porze roku też wiele osób zaniedbuje pewne składniki odżywcze i wtedy warto je suplementować, ale nie robi się tego cały czas i bez przerwy.

Jeśli chodzi o suplementację witamin, to warto wcześniej zrobić po prostu test laboratoryjny. Oznaczenie witaminy D czy E, podobnie żelaza czy innych pierwiastków, to koszt niewielkich kilkudziesięciu złotych, a pozwala określić, czy suplementacja jest potrzebna. A to ważne, bo zbyt wysoka podaż też ma poważne konsekwencje. 

Choć prędzej czy później trzeba będzie sięgnąć po suplementy (a nierzadko nawet robić to regularnie), nie trzeba od razu kupować wszystkiego, co jest w sklepie.

Tu liczy się głównie jakość

Nie ma suplementów „na wszystko”, a gdyby były, to też nie byłyby zalecane właśnie ze względu na to, że niwelując niedobór jednego składnika, mogłyby wywołać nadmiar innego. Wiele spośród najlepszych suplementów to pojedyncze substancje lub działające synergicznie kombinacje – na przykład witamin i pierwiastków, które wzajemnie zwiększają swoje wchłanianie. A ponieważ takich interakcji jest sporo, to tym bardziej należy skupiać się zawsze wyłącznie na najlepszych suplementach.

Czy odpowiedzieliśmy na pytanie o to, czy warto zażywać suplementy diety? Tak. Ale na pewno nikogo to nie zadowoliło – i słusznie, ponieważ na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Dieta jest zawsze kwestią indywidualną i nie należy tu stosować automatyzmów. Jest spora szansa, że przy obecnym stylu życia wiele osób ma mniejsze lub większe niedobory odżywcze przynajmniej od czasu do czasu, ale suplementację należy prowadzić rozważnie i ostrożnie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena