Katar u noworodka, a nawet starszego dziecka to bardzo uciążliwy czas, który trzeba pomóc dziecku przetrwać. Przeszkadza w zabawie, spaniu i swobodnym oddychaniu, a w konsekwencji może doprowadzić do groźnych powikłań, dlatego pozornie niegroźnego kataru nie wolno nam nigdy lekceważyć. 

Data dodania: 2014-05-08

Wyświetleń: 1456

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Sposoby walki z katarem u dzieci

Sposoby na katar u dziecka są różne, zarówno domowe jak i takie, które wymagają naszej obecności w aptece, a nawet u lekarza. Zacznijmy od przeanalizowania tych domowych sposobów na katar.

Po pierwsze- oklepywanie plecków. Taki zabieg nie zlikwiduje oczywiście infekcji naszego dziecka, ale w pozycji na brzuszku i przy naszym oklepywaniu wydzielina będzie spływać z noska znacznie swobodniej. Układaj tak dziecko tylko kiedy nie śpi i nie zostawiaj tak maluszka bez opieki. Jeśli karmisz piersią, nie przerywaj karmienia w czasie choroby swojej czy dziecka.

Przystawiaj maluszka nawet częściej, bo w mleku mamy znajdują się przeciwciała, które pomagają dziecku poradzić sobie z męczącą go infekcją. Ostatnim domowym sposobem jest jak najczęstsze wietrzenie i nawilżanie pokoju, w którym przebywa chore dziecko, bo zbyt suche powietrze wysusza śluzówki w nosie i gardle, co pogarsza stan i nasila dolegliwości. Inne sposoby radzenia sobie z katarem u dziecka wiążą się z naszą wizytą w aptece.

Najlepiej zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy pomagających w tego typu dolegliwościach na etapie kiedy jeszcze tworzy się nasza wyprawka dla noworodka. Musisz oczyszczać nosek dziecku. Posłuży co do tego gumowa gruszka lub aspirator. Dobrze jest także gdy użyjesz soli fizjologicznej i wody morskiej, które rozpuszczają gęstą wydzielinę i tym samym udrożniają nos.

Jeszcze jednym sposobem jest smarowanie nosa dziecka i okolicy górnej wargi maścią majerankową, która odetka nos i pomoże maleństwu swobodnie oddychać. Jak widzisz sposobów radzenia sobie z katarem u dzieci jest wiele. Ważne, by nie bagatelizować tej dolegliwości, bo może okazać się niebezpieczna i jeśli katar trwa zdecydowanie za długo koniecznie zgłosić się do lekarza.

Choroba, która występuje zdecydowanie najczęściej wśród ludzi, powodująca problemy z oddychaniem i nieprzyjemne uczucie w nosie - mowa oczywiście o katarze. Dotyka on każdego, zarówno małe dzieci, młodzież, dorosłych jak i osoby starsze. Sezon na tego typu uciążliwą dolegliwość zazwyczaj występuje jesienią i zimą, a także przy każdym spadku temperatury i pogorszeniu pogody.

Oczywiście nikt zazwyczaj nie chodzi z tym problemem do lekarza. Istnieją liczne domowe sposoby na katar, które każdy może zastosować samodzielnie. Niektóre są przekazywane z pokolenia na pokolenia w danej rodzinie jako dziedzictwo od prababć i babć. Dziś można dowiedzieć się o nich za pośrednictwem internetu, dzięki osobom, które bezinteresownie dzielą się w nim swoją cenną wiedzą. Wśród najpopularniejszych sposobów można wymienić między innymi: syrop z cebuli, płukanie gardła mieszanką ziołową, inhalacja, spożywanie utartego korzenia chrzanu, picie dużej ilości soku pomarańczowego. Są jednak i bardziej egzotyczne, przykładowo jedna z metod przewiduje wykrojenie dwóch ząbków czosnku i wsadzenie ich do obu dziurek w nosie.

Oczywiście nie można tego nosić ciągle - chodzi tylko o kilkuminutowe "seanse", w trakcie których cudowne warzywo zlikwiduje wszelkie problemy. Osobnym problemem są choroby u najmłodszych. Katar u niemowlaka bywa lekceważony, lecz może stać się zarzewiem powazniejszych problemów. Najważniejsze jest udrożnienie dróg oddechowych, na przykład za pomocą gruszki.

Postępowanie po tym zależy od rodzaju wydzieliny. Jeżeli jest gęsta, najlepsze są maści majerankowe oraz roztwory wody morskiej aplikowane na okolice i bezpośrednio do nosa. W przypadku wodnistej wydzieliny należy stosować wyłącznie krople.

Warto jednak w tym przypadku udać się do lekarza jeśli choroba trwa dłużej niż tydzień - katar u noworodka może być niebezpieczny i absolutnie można go w żaden sposób bagatelizować. Szczególnie jeśli domowe sposoby nie pomogły i zapowiadają się kolejne dni z problemami oddechowymi u malca.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena