Ból głowy to dość powszechne schorzenie, które niewątpliwie spotkało choć raz w życiu każdego. Czynniki sprawcze tego stanu chorobowego są różnorodne i niekoniecznie związane z wcześniej przebytym urazem czaszki.

Data dodania: 2013-01-09

Wyświetleń: 1870

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwykły, niegroźny ból głowy świadczy przeważnie o przemęczeniu pracą i nauką, wzmożonym stresie, nagłymi zmianami ciśnienia krwi, alergii pokarmowej na niektóre produkty żywnościowe, możliwym odwodnieniu organizmu bądź rozpoczynającym się przeziębieniu lub grypie.

Większość z nas radzi sobie z nim za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych bez recepty, które w swym składzie zawierają bezpieczny paracetamol lub ibuprofen. Kiedy jednak należy udać się z wizytą do lekarza specjalisty-neurologa? Warto mieć na względzie fakt, iż nie zawsze każdy intensywny ból głowy oznacza rozwijający się stan nowotworowy. Powszechnie uznaje się, iż jest to zwyczajna „migrena”, co często okazuje się mylną diagnozą. Oprócz niej istnieje również tzw. klasterowy ból głowy. Różnica pomiędzy nimi polega w głównej mierze na obszarze występowania bolesności oraz specyficznych dolegliwościach, jakie im towarzyszą, a także częstotliwości trwania. W przypadku migren pojawiają się m.in. skłonności do wymiotów oraz utrata łaknienia,a ból głowy jest w stanie trwać kilka dni i narasta stopniowo. Ponadto można go wcześniej przewidzieć, dzięki tzw. aurze znamiennej dla jej klasycznej odmiany. Natomiast klasterowy ból głowy charakteryzuje się przede wszystkim brakiem dodatkowych symptomów i jest napadowy (tzw. klastery). Obejmuje na ogół jedną stronę głowy oraz oko, które łzawi i staje się zaczerwienione. Chociaż oba rodzaje bólów głowy nie są niebezpieczne ani bezpośrednio zagrażające życiu, to jednak potrafią nieźle utrudnić normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Dlatego warto wybrać się do lekarza, który prawidłowo zdiagnozuje występujący ból głowy i przepisze adekwatne do niego silnie działające lekarstwa dostępne wyłącznie na receptę.

Konieczna pomoc specjalisty!

Istnieją jednak przypadki, w których niezbędne okazuje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy neurologa. Silny ból głowy, który powtarza się bardzo często z towarzyszącymi dolegliwościami typu zaburzenia widzenia (nagła i chwilowa utrata wzroku, tzw. mroczki pojawiające się przed oczami), ciągłe zmęczenie pomimo właściwego odpoczynku oraz zaburzenia kognitywne (tj. dotyczące koncentracji i zapamiętywania), a także stany padaczkowe, powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u specjalisty, ponieważ mogą zwiastować nowotwór mózgu. Ponadto każdy ból głowy, zjawiający się po uderzeniu bądź wypadku, również trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem, ponieważ może być on wynikiem poważnego urazu czaszki lub mózgu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena