Opublikowany przegląd dotyczył badań nad skutecznością akupunktury w leczeniu bólu głowy. Autorzy po ocenie badań nad skutecznością akupunktury w profilaktyce napadów migrenowego bólu głowy oceniają, że: „dostępne wyniki badań wskazują, że zastosowanie akupunktury w leczeniu migreny zmniejsza częstotliwość napadów bólu głowy. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań, zaktualizowane dowody wskazują, że akupunktura jest skuteczniejsza niż placebo. Akupunktura jest co najmniej równie skuteczna jak leki powszechnie stosowane w profilaktyce migrenowego bólu głowy. Powinna być jedną z opcji leczenia proponowanych pacjentom”.
Aktualizacja The Cochrane Library objęła wyniki 22 badań, przeprowadzonych z udziałem 4985 osób, na całym świecie.
W czterech z nich, akupunktura dodana do standardowego leczenia migreny, skutkowała zmniejszeniem częstotliwości napadów bólu co najmniej o połowę u 41 osób na 100. Samo standardowe leczenie odnosiło podobny skutek tylko u 17 pacjentów na 100.
W 15 próbach, skuteczność „prawdziwej” akupunktury porównywano z "placebo", w którym igły wkłuwano w miejsca na ciele nie będące punktami lub igły nie wnikały w skórę. Częstotliwość występowania bólów głowy spadła o połowę u 50 osób na 100, u których stosowano akupunkturę, oraz u 41 osób na 100, u których stosowano placebo. Wyniki zostały zdominowane przez trzy duże badania dobrej jakości (przeprowadzone na próbie 1200 osób), które pokazały, że efekt prawdziwej akupunktury był nadal obecny po sześciu miesiącach od zakończenia leczenia.
W pięciu badaniach, akupunktura została porównana do sprawdzonego i często stosowanego w leczeniu migreny leku. W przypadku leczenia akupunkturą, częstotliwość bólów głowy spadła o połowę u 57 osób ze 100, w porównaniu do 46 osób na 100 przyjmujących lek. Po upływie 6 miesięcy częstotliwość bólów głowy była niższa o połowę u 59 osób na 100, w porównaniu do 54 na 100 leczonych farmakologicznie. Osoby u których stosowano akupunkturę znacznie rzadziej zgłaszały działania niepożądane oraz rzadziej rezygnowały z udziału w badaniu niż te poddawane leczeniu farmakologicznemu.
Jak podsumowują autorzy przeglądu, u osób cierpiących na napady migreny średnio 6 dni w miesiącu przed rozpoczęciem leczenia, można je ograniczyć do 5 dni przy zastosowaniu tradycyjnego leczenia, do 4 dni u osób otrzymujących placebo akupunktury lub leczenie profilaktyczne oraz do 3,5 dnia u osób otrzymujących prawdziwą akupunkturę.
- Wyniki badań potwierdzają to, co obserwuję w swojej codziennej praktyce- mówi dr Łukasz Kmieciak, specjalista neurolog- Akupunktura to całkowicie bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia bólu. Pomocna zwłaszcza w przypadku migrenowych bólów głowy, bo tu pacjenci mają tendencję do nadużywania leków. Tymczasem z badań wynika, że leki przeciwmigrenowe tzw. tryptany, które powinny być stosowane doraźnie (najwyżej 3 razy w tygodniu), powodują tzw. “bóle z odbicia”- takie, które są reakcją naszego układu neurologicznego na nadmiar leków. Tylko jak przekonać pacjenta, by nie brał tabletki, gdy boli głowa? Tu z pomocą przychodzi akupunktura, która jest równie skuteczną metodą leczenia ale pozwala uniknąć farmakologii.
Link do publikacji:
http://www.cochrane.org/CD001218/SYMPT_acupuncture-preventing-migraine-attacks