Jak dbać o skórę naczynkową?
Będąc posiadaczką lub posiadaczem skóry naczynkowej, powinieneś zajmować się nią z wyjątkową troską. Tym, co najbardziej jej szkodzi, jest przebywanie na ostrym słońcu, mróz, dym papierosowy i nieprawidłowa dieta. Rumiane policzki pojawiają się także pod wpływem emocji, kiedy gwałtownie rozszerzają się naczynka krwionośne w skórze. Rumieńce długo nie chcą znikać, a pajączki na stałe są widoczne na naszej twarzy czy dekolcie, w postaci czerwonych nitek, które bynajmniej nie dodają nam urody. Głównie to kobiety mają cerę naczynkową.
Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ jest cienka, wrażliwa i skłonna do powstawania podrażnień, pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego najlepiej przy pielęgnowaniu skóry naczynkowej korzystać z kosmetyków, które są jej dedykowane.
Celem stosowania kosmetyków do cery naczynkowej będzie jej optymalne nawilżenie i wzmocnienie. Należy unikać inwazyjnych, agresywnie działających kosmetyków, które mogłyby dodatkowo podrażnić naszą cerę. Sprawdź z nami, jak najlepiej zadbać o problematyczną cerę naczynkową: http://dermozdrowi.pl/jak-pielegnowac-skore-naczynkowa/
Cera naczynkowa - kosmetyki
Dobierając kosmetyki dla cery naczyniowej, należy kierować się tym, aby były one przeznaczone dla skóry delikatnej, skłonnej do podrażnień. Nie powinno w ich składzie być takich składników jak:
- aceton,
- alkohol etylowy,
- mentol,
- glikol propylenowy,
- kwas witaminy A,
- mocznik.
Do oczyszczania twarzy warto wybrać delikatne mleczko lub płyn micelarny. Nie powinno się korzystać przy myciu twarzy z wody z kranu, ponieważ może być ona twarda. Lepiej skorzystać z wody mineralnej lub przegotowanej, w temperaturze pokojowej. Na koniec, po usunięciu zanieczyszczeń na skórze, można wklepać w nią tonik lub wodę termalną.
Mniej więcej co 2 tygodnie można zetrzeć wierzchnią warstwę naskórka peelingiem enzymatycznym, który nie zaszkodzi cerze naczynkowej. Pobudzi zaś komórki do odnowy, dzięki czemu skóra stanie się grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Osiągnięty będzie także efekt estetyczny, ponieważ naczynka staną się mniej widoczne gołym okiem.
Kremy do cery naczynkowej powinny zawierać w swoim składzie m.in.:
- wyciąg z kasztanowca, który zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych,
- wyciąg z arniki - działa lekko przeciwzapalnie i wzmacnia ściany naczynek krwionośnych,
- witaminę C - działa uszczelniająco i wzmacniająco na naczynka,
- ekstrakt z miłorzębu japońskiego - poprawia elastyczność naczyń,
- rutyna - wzmacnia ściany naczyń włosowatych,
- witamina K - działa przeciwkrwotocznie,
- wyciąg z kwiatów mirtu - poprawia elastyczność naczyń.
Takie kosmetyki do cery naczynkowej polepszą jej stan, zwiększą nawilżenie, przy jednoczesnym zmniejszeniu widocznych pod skórą pajączków.
Cera naczynkowa - leczenie
Przy mocno widocznych, pękających pod skórą naczynkach, warto rozważyć ich leczenie, m.in. z wykorzystaniem elektrokoagulacji, laserowego zamykania naczynek czy fototermolizy. Można poddać się takim zabiegom w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Przed zapisaniem się na zabieg, warto skonsultować go z lekarzem dermatologiem.