Cera naczynkowa charakteryzuje się widocznymi tuż pod pierwszą warstwą tkanek, czerwonymi pajączkami, czyli rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Najczęściej problem ten jest dziedziczony i dotyczy osób, które mają jasną karnację. W jaki sposób pielęgnować cerę naczynkową, aby zachowała w miarę jednolity koloryt?

Data dodania: 2017-08-29

Wyświetleń: 536

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skóra naczynkowa - problematyczne dbanie o skórę

Jak dbać o skórę naczynkową?

Będąc posiadaczką lub posiadaczem skóry naczynkowej, powinieneś zajmować się nią z wyjątkową troską. Tym, co najbardziej jej szkodzi, jest przebywanie na ostrym słońcu, mróz, dym papierosowy i nieprawidłowa dieta. Rumiane policzki pojawiają się także pod wpływem emocji, kiedy gwałtownie rozszerzają się naczynka krwionośne w skórze. Rumieńce długo nie chcą znikać, a pajączki na stałe są widoczne na naszej twarzy czy dekolcie, w postaci czerwonych nitek, które bynajmniej nie dodają nam urody. Głównie to kobiety mają cerę naczynkową.

Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ jest cienka, wrażliwa i skłonna do powstawania podrażnień, pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego najlepiej przy pielęgnowaniu skóry naczynkowej korzystać z kosmetyków, które są jej dedykowane.

Celem stosowania kosmetyków do cery naczynkowej będzie jej optymalne nawilżenie i wzmocnienie. Należy unikać inwazyjnych, agresywnie działających kosmetyków, które mogłyby dodatkowo podrażnić naszą cerę. Sprawdź z nami, jak najlepiej zadbać o problematyczną cerę naczynkową: http://dermozdrowi.pl/jak-pielegnowac-skore-naczynkowa/

Cera naczynkowa - kosmetyki

Dobierając kosmetyki dla cery naczyniowej, należy kierować się tym, aby były one przeznaczone dla skóry delikatnej, skłonnej do podrażnień. Nie powinno w ich składzie być takich składników jak:

 • aceton,
 • alkohol etylowy,
 • mentol,
 • glikol propylenowy,
 • kwas witaminy A,
 • mocznik.

Do oczyszczania twarzy warto wybrać delikatne mleczko lub płyn micelarny. Nie powinno się korzystać przy myciu twarzy z wody z kranu, ponieważ może być ona twarda. Lepiej skorzystać z wody mineralnej lub przegotowanej, w temperaturze pokojowej. Na koniec, po usunięciu zanieczyszczeń na skórze, można wklepać w nią tonik lub wodę termalną.

Mniej więcej co 2 tygodnie można zetrzeć wierzchnią warstwę naskórka peelingiem enzymatycznym, który nie zaszkodzi cerze naczynkowej. Pobudzi zaś komórki do odnowy, dzięki czemu skóra stanie się grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Osiągnięty będzie także efekt estetyczny, ponieważ naczynka staną się mniej widoczne gołym okiem.

Kremy do cery naczynkowej powinny zawierać w swoim składzie m.in.:

 • wyciąg z kasztanowca, który zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych,
 • wyciąg z arniki - działa lekko przeciwzapalnie i wzmacnia ściany naczynek krwionośnych,
 • witaminę C - działa uszczelniająco i wzmacniająco na naczynka,
 • ekstrakt z miłorzębu japońskiego - poprawia elastyczność naczyń,
 • rutyna - wzmacnia ściany naczyń włosowatych,
 • witamina K - działa przeciwkrwotocznie,
 • wyciąg z kwiatów mirtu  - poprawia elastyczność naczyń.

Takie kosmetyki do cery naczynkowej polepszą jej stan, zwiększą nawilżenie, przy jednoczesnym zmniejszeniu widocznych pod skórą pajączków.

Cera naczynkowa - leczenie

Przy mocno widocznych, pękających pod skórą naczynkach, warto rozważyć ich leczenie, m.in. z wykorzystaniem elektrokoagulacji, laserowego zamykania naczynek czy fototermolizy.  Można poddać się takim zabiegom w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Przed zapisaniem się na zabieg, warto skonsultować go z lekarzem dermatologiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena