Kiedy powstaje nowy kosmetyk, nie wystarczy po prostu wlać go do opakowań i rozwieźć po okolicznych drogeriach. Zanim do tego dojdzie, każdy preparat musi przejść przez precyzyjne procedury takie jak ocena bezpieczeństwa kosmetyku i dopuszczenie go do sprzedaży.

Data dodania: 2017-09-13

Wyświetleń: 3287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od laboratorium do sklepowej półki

Laboratoria firm kosmetycznych nieustannie opracowują nowe formuły kosmetyczne, oparte o tradycyjne i zaawansowane technologicznie składniki. W pogoni za urodą i pięknem niekiedy jesteśmy gotowi kupić coś nieprzebadanego, pochodzącego z niewiadomego źródła… a to błąd, gdyż kosmetyki to produkty chemiczne, które mogą przynieść tak wiele szkody, jak pożytku. Aby mieć kontrolę nad zawartością drogeryjnych preparatów, Unia Europejska wprowadziła ścisłe procedury wprowadzania preparatów na rynek. Składają się na nie między innymi analiza składników kosmetycznych, ocena bezpieczeństwa kosmetyku i wiele innych procedur. Ocena wpływu kosmetyku na zdrowie ludzi to bardzo skomplikowany proces wymagający współpracy przedstawicieli różnych dziedzin - chemików, biologów, toksykologów.

Żmudna droga do celu

Wprowadzanie nowego kosmetyku na rynek to skomplikowana, wieloetapowa procedura, wymagająca spełnienia wielu warunków formalnych. Po pierwsze, należy bardzo szczegółowo i skrupulatnie przygotować dokumentację produktu. Następnie, weryfikacji powinny ulec poszczególne składniki preparatu – w oparciu o międzynarodową tabelę składników INCI. W ramach tej weryfikacji sprawdza się, czy w kosmetyku nie ma żadnych substancji, uznanych za niedozwolone. Następnie przeprowadzana jest szczegółowa ocena bezpieczeństwa kosmetyku. Specjalnie wyszkolona osoba, zwana Safety Assessorem, przeprowadza drobiazgową analizę, badając zgodność składu produktu z przepisami prawa, dopuszczalną ilość preparatu do jednorazowej aplikacji, ryzyko dla poszczególnych składników, gotowy preparat. Podsumowaniem jest raport z przeprowadzonej analizy.

Następnie nowy kosmetyk musi zostać zarejestrowany za pomocą portalu CPNP i czekać na rejestrację jako dopuszczony do obrotu. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich procedur i otrzymaniu zgody na dopuszczenie produktu do obrotu, kosmetyk może zostać zapakowany i sprzedawany w drogeriach zgodnie z prawem. Produkty oznaczone jako kosmetyki naturalne, kosmetyki organiczne lub ekologiczne, muszą spełnić jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania, dotyczące jakości i pochodzenia składników użytych do ich produkcji. Najsurowszym wymaganiom i niezwykle precyzyjnym analizzom poddawane są kosmetyki dla dzieci i niemowląt. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena