Poród to moment w życiu kobiety, który bezpowrotnie zmienia jej życie. Jednak oprócz cudownych momentów niesionych przez macierzyństwo, sam przebieg porodu może pozostawiać spory ślad...

Data dodania: 2017-07-18

Wyświetleń: 908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

            Drogi rodne w czasie porodu zmieniają się bardzo drastycznie. Dziecko musi mieć możliwość opuszczenia macicy matki, w związku z czym jej pochwa znacznie się rozszerza. Często po porodzie naturalnym, ściany pochwy wiotczeją, zmieniają swój kształt lub obniżają się. Wpływa to znacząco na jakość późniejszego współżycia seksualnego, co oczywiście rzutuje na życie kobiety po ciąży.

Rewitalizacja pochwy po ciązy była niegdyś zabiegiem dość rzadkim, wybieranym przez nieliczne kobiety. Obecnie jednak coraz bardziej zyskuje na popularności, dzięki czemu stan kobiecych dróg rodnych może wrócić do stanu sprzed porodu, przy pomocy ginekologii estetycznej.

Przywracaniem pożądanych cech pochwy, czyli jej odpowiedniego napięcia i struktury, a także zmniejszeniem jej światła zajmuje się ginekologia estetyczna. Zabiegi przeprowadzane są najczęściej przy pomocy wielu rodzajów laserów. Wybór odpowiedniego urządzenia oraz zaplanowanie przebiegu zabiegu zależny jest od gabinetu, w którym będzie on przeprowadzany oraz podejmującego się go specjalisty. Efekt ponownego napięcia ścian pochwy oraz jej ujścia uzyskany jest dzięki stymulowaniu wiązką lasera komórek błony śluzowej do produkcji kolagenu. Ze względu na dość czasochłonny proces wytwarzania tych włókien przez organizm, na ewidentny efekt zabiegu zaczekać należy około miesiąca od jego przeprowadzenia.

Laseroterapia umożliwia także pozbycie się częstego problemu, który pojawia się po przejściu naturalnego porodu, jakim jest wysiłkowe nietrzymania moczu. Spowodowany jest on osłabieniem się mięśni dna macicy.

Ginekologia estetyczna zajmuje się również usuwaniem częstych po porodach żylaków pochwy, krocza oraz sromu, a także bardzo powszechnej suchości pochwy, spowodowanej zaburzeniami funkcjonowania błony śluzowej. Choć problem ten ma raczej podłoże hormonalne, istnieją również ginekologiczne metody radzenia sobie z tym problemem. Polega on na dopochwowym podawaniu kwasu hialuronowego w formie zastrzyków lub globulek, dzięki czemu miejsca intymne stają się bardziej nawilżone i odżywione, co eliminuje poczucie dyskomfortu w czasie stosunku, a także na poziomie codziennego życia.

            W przypadku ginekologii estetycznej warto pamiętać, że rozwiązań jest najczęściej więcej niż problemów. Lekarz specjalista odpowiada za odpowiednie dobranie terapii i jest w stanie otoczyć pacjenta profesjonalną opieką zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Jednocześnie są one zazwyczaj bardzo krótkie, nie niosą za sobą dużego ryzyka, a choć na ich efekty często trzeba zaczekać nieco dłużej, gdy w końcu nadejdą, pozwolą na powrót do takiego stanu zdrowia i psychicznego komfortu, jaki znany był pacjentce przed porodem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena