Aparat ortodontyczny - dla wielu dzieci oraz nastolatków, wraz z okularami, zmora dorastania. Stałe noszenie „drutów” wokół zębów było powodem do wstydu. Mimo to, to właśnie osoby, które poddały się leczeniu ortodontycznemu mogą chwalić się później najpiękniejszymi uśmiechami.

Data dodania: 2017-10-27

Wyświetleń: 897

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aparat ortodontyczny nie jedno ma imię. Chociaż często kojarzy nam się jedynie z dziećmi, coraz częściej zakładany jest u osób po 30 roku życia, które pragną poprawić nieco estetyczny aspekt swojego uśmiechu. Dentyści, a dokładniej ortodonci, umożliwiają pacjentom wybór wielu rodzajów aparatów ortodontycznych, co wpływa na coraz większe ich rozpowszechnienie.

Aparaty podzielić można głównie na te stałe oraz ruchome. Pierwsze z nich mają wiele różnych odmian, ze względu na duże możliwości różnych zastosowań, także w przypadku dużych wad zgryzu.

Tradycyjne aparaty stanowią wciąż najbardziej reprezentatywną grupę aparatów stałych. Charakterystyczną ich cechą jest istnienie kilka rodzajów zamków, czyli elementów przymocowanych bezpośrednio do zęba. Mogą być one metalowe, ceramiczne, szafirowe, a także antyalergiczne. Konkretny rodzaj zamka zostanie zalecony przez dentystę, jednak to od pacjenta zależy, na jaki się zdecyduje. Aparaty te są jednak bardzo widoczne na zębach, co niewątpliwie jest ich minusem dla wielu osób. W związku z tym ortodonci oferują również inne, bardziej przyjazne pod tym względem rozwiązania. Aparaty lingwalne, czyli inaczej językowe, to alternatywa dla aparatów tradycyjnych. Umiejscowione są po wewnętrznej stronie zębów, co gwarantuję dyskrecję, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich efektów leczenia, niezależnie od wieku i wad zgryzu pacjenta.

Jeśli wada zgryzu nie jest znaczna dentysta zaoferować można również inne rozwiązania. Należy do nich np. aparat o przezroczystych nakładkach. Jest on szczególnie polecany dla osób, które cenią sobie dyskrecję i chcą jedynie w niewielkim stopniu poprawić ułożenie swoich zębów. Nieco starszą, ale równie korzystną metodą korygowania wad zgryzu, jest też wspomniany wcześniej aparat ruchomy. Zakładany najczęściej na noc, nie stanowi przeszkody w ciągu dnia i choć pożądany efekt może w jego przypadku nadejść nieco później, będzie on zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, które nie chcą na codzień przejmować się aparatem ortodontycznym.

Wybór aparatu ortodontycznego powinien bez wątpienia zostać poprzedzony wizytą u dentysty. Udzieli on wszelkich koniecznych odpowiedzi, a także pomoże dobrać metodę leczenia w zależności od zaawansowania wad zgryzu, możliwości finansowych oraz preferencji pacjenta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena