Ochota na coś słodkiego może dopaść nas w każdej chwili, jeśli w naszej diecie brakuje dwóch niezwykle ważnych mikroelementów. Jednym z nich jest chrom, o którego działaniu przeczytają Państwo w dalszej części artykułu.

Data dodania: 2013-03-10

Wyświetleń: 2143

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety, nagły spadek energii to dla nas sygnał, aby sięgnąć po cukierka czy ciastko, co jak już powszechnie wiadomo – nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. O ile oczywiście udaje nam się kontrolować własny apetyt, mamy szansę na zachowanie szczupłej sylwetki, a co za tym idzie, zdrowia. Z hamowaniem apetytu bywa jednak różnie, stąd też słodkości są często uznawane za główną przyczynę otyłości.

Przede wszystkim powinnaś zastanowić się, czy przypadkiem twój organizm zamiast słodyczy nie domaga się chromu i drobnej zmiany w jadłospisie. Częstą przyczyną ochoty na czekoladę czy inne słodkie, tuczące przekąski są wahania poziomu glukozy we krwi. Jeśli utrzymujemy go na stabilnym poziomie, jest mniej prawdopodobne, że złamiemy nasze dietetyczne postanowienie. Czekolada mleczna czy cukierki, składające się głównie z białego cukru to tak zwane węglowodany proste o wysokim indeksie glikemicznym.

Bardzo szybko podnoszą one poziom cukru we krwi, który jednak bardzo szybko opada. Zamiast jasnych bułeczek i białego pieczywa powinniśmy sięgać raczej po produkty z pełnego ziarna, składające się z węglowodanów złożonych. To one dostarczą energii naszemu organizmowi na dłuższy czas, ponieważ ich indeks glikemiczny jest niski. Wolno, ale stopniowo zawartość cukru we krwi będzie wzrastać, i powoli opadnie, więc najprawdopodobniej nie będziemy mieli ochoty na nic słodkiego (a już na pewno nie będzie to wilczy apetyt). Kolejnym sposobem, który zresztą możemy stosować równocześnie z jedzeniem pieczywa pełnoziarnistego jest wspomniane już wzbogacenie naszej diety w chrom. Ten mikroelement znajdziesz zarówno w aptekach stacjonarnych, aczkolwiek jest to preparat dostępny bez recepty, więc możesz nabyć go nie wychodząc z domu – każda dobrze zaopatrzona apteka internetowa posiada w swojej ofercie chrom. Chrom pomoże nam w ustabilizowaniu poziomu glukozy we krwi, co może być pomocne podczas diety nawet dla osób, które są wręcz uzależnione od słodyczy już od dłuższego czasu. Warto jednak kontrolować dzienną dawkę chromu – nie należy jej przekraczać, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na szpik kostny. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to preparatów z chromem nie powinny używać osoby cierpiące na choroby nerek, mające problemy ze śluzówką przewodu pokarmowego jak również uczulone na drożdże.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena